To wyraz naszego hołdu dla pomordowanych bohaterów
23.07.2019

To wyraz naszego hołdu dla pomordowanych bohaterów

- Ta piękna i bardzo ważna inicjatywa jest wymownym świadectwem pamięci żołnierzy WOT o polskich bohaterach, to także dowód na trwałość polskiej sztafety pokoleń, wspaniała, mądra i potrzebna akcja WOT. Wiem, że nie jesteście tu przypadkiem, wiem, że Żołnierze Niezłomni są dla Was prawdziwymi bohaterami i patronami - powiedział profesor Szwagrzyk zwracając się do żołnierzy 4 Warmińsko - Mazurskiej Brygady OT podczas wymiany tablic na brzozowych krzyżach Łączki.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z Grupą Wolontariuszy z powązkowskiej „Łączki” wymienili tabliczki na brzozowych krzyżach Kwatery „Ł”. Oddali w ten sposób hołd i cześć pamięci Bohaterów walk o wolną Polskę. Pośród ponad 80 wymienionych tabliczek, aż cztery zawisły na krzyżach upamiętniających patronów Brygad OT.

23 lipca br., w Warszawie miała miejsce symboliczna akcja upamiętnienia bohaterów i oddania im czci poprzez wymianę tabliczek ze zdjęciami w Kwaterze „Ł” . Akcję zainicjowali i przeprowadzili żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT oraz Wolontariusze, którzy w obecności profesora Krzysztofa Szwagrzyka, latami poszukiwali szczątków naszych Bohaterów. To symboliczne wydarzenie połączyło więc tych, którzy szukali szczątków Bohaterów i tych, którzy dziedziczą Ich tradycje.

- To piękna i bardzo ważna inicjatywa. Jest wymownym świadectwem pamięci żołnierzy WOT o polskich bohaterach, o swoim patronie kpt. Gracjanie Frógu"Szczerbcu". To także dowód na trwałość polskiej sztafety pokoleń, gdzie młodzi pamìetają o naszych bohaterach. 
Wspaniała, mądra i potrzebna akcja WOT. Wiem, że nie jesteście tu przypadkiem, wiem, że Żołnierze Niezłomni są dla Was prawdziwymi bohaterami i patronami” - powiedział profesor Szwagrzyk zwracając się do żołnierzy 4 Warmińsko - Mazurskiej Brygady OT.

W wymianie opisów brzozowych krzyży uczestniczył płk. Waldemara Nowakowskiego ps. Gacek, który inicjatywę Terytorialsów skomentował w prostych słowach:  - Mi się to bardzo podoba. Jesteście tym najmłodszym pokoleniem, które o tym myśli – to się dla mnie liczy. Jestem pełen podziwu.

Dzisiejsza akcja żołnierzy i Wolontariuszy to wyraz pięknego patriotyzmu, ale i pamięci o bohaterach. Jak zaznaczają żołnierze 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, należący do 43 batalionu lekkiej piechoty, którzy wzięli udział w dzisiejszej wymianie tabliczek: - Montując nowe, odpowiednio wykonane tabliczki na brzozowych krzyżach i składając przy nich biało-czerwone kwiaty, chcieliśmy oddać hołd pomordowanym w bestialski sposób Bohaterom. Wiemy, że  to dzięki Ich poświęceniu dziś żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce. Akcja ta jest dla nas bardzo ważna, bowiem symboliczny grób naszego patrona kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, który został zamordowany w więzieniu przy Rakowieckiej znajduje się właśnie tutaj na powązkowskiej Łączce. Dzisiejsza inicjatywa, to wspólne dzieło nas wszystkich, dbających o cześć i honor ludzi walczących o naszą Ojczyznę”

W ramach akcji wymieniono ponad 80 tabliczek, aż 4 z nich zawisły na brzozowych krzyżach patronów Brygad OT. Jedna z tabliczek zawisła na krzyżu upamiętniającym mjr. cc Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” (patrona 2 Lubelskiej Brygady OT). Trzy kolejne z opisem „jeszcze nie zostałem odnaleziony” zawisły na krzyżach: płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług” (patrona 3 Podkarpackiej Brygady OT);  kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” (patrona 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT); oraz rotmistrza Witolda Pileckiego (patrona 6 Mazowieckiej Brygady  OT).

****

Kwatera na "Łączce" to miejsce na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie po II wojnie światowej,  grzebano ciała żołnierzy antykomunistycznego podziemia, zabitych w  więzieniu przy ulicy Rakowieckiej. Od 23 lipca 2012 roku rozpoczęły się na "Łączce" ekshumacje prowadzone pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Trwały one do 8 lipca 2017 roku. W pracach uczestniczyło ponad 50 specjalistów i ponad 250 wolontariuszy, także spoza Polski.

Link do materiału WIDEO 

Fot. DWOT

ppłk Marek Pietrzak

Załączniki

powiązane informacje

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej ma swój Sztandar
Dowódca WOT,  Stańczyk,  Wydarzenia,  Tradycja 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja 
Chwała bohaterom! 82. rocznica powstania Armii Krajowej.
Stańczyk,  Dowódca WOT,  Tradycja