Ruszyły Wakacje z WOT

 

W miniony weekend ponad 500 ochotników z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz Małopolski rozpoczęło wojskową drogę z WOT. Tym samym „wystartowały” pierwsze szkolenia zaplanowane w ramach projektu „WAKACJE Z WOT”.

 

Zainteresowanie służbą w Wojskach Obrony Terytorialnej wśród uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów stale wzrasta. Trend ten jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji, stad też WOT realizują projekty „FERIE z WOT” oraz „WAKACJE z WOT”.

Projekty te skierowane są do uczniów, studentów i nauczycieli, a także rodziców, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.  

W minioną sobotę, 22 czerwca br. ponad 500 kandydatów rozpoczęło szkolenie podstawowe tzw. „szesnastkę”. Ochotnicy z Podlasia, Lubelszczyzny, Podkarpacia, Mazowsza oraz Małopolski zapoczątkowali tym samym swoją wojskową drogę z WOT. Przed nimi szesnaście intensywnych dni, w czasie których zapoznani zostaną m.in z podstawami taktyki oraz szkolenia strzeleckiego. Zwieńczeniem "szesnastki", a jednocześnie prawdziwym początkiem całego, trwającego trzy lata procesu szkolenia, będzie uroczysta przysięga wojskowa.

Szkolenia podstawowe, które rozpoczęły się w ostatnią sobotę, to pierwsze szkolenia zorganizowane w ramach projektu „WAKACJE Z WOT”. Projekt prowadzony jest we wszystkich brygadach OT.

 

*****

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Misią Wojsk Obrony Terytorialnej jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy.

Foto: DWOT

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Wojska Obrony Terytorialnej biorą udział w ćwiczeniu SAREX-24
Wydarzenia,  Interoperacyjność,  Szkolenia i ćwiczenia 
WARGAMING w CS WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  Innowacje,  CSWOT 

WARGAMING w CS WOT

Pilotażowy program dla dzieci i młodzieży „Edukacja z Wojskiem” wystartował
Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  Współpraca 
Combat Life Saver w amerykańskim stylu ze Stołecznymi Terytorialsami
Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Medyczne,  Współpraca