Dowódca szwedzkiej Hemvarnet z wizytą w WOT

 

W dn. 17-18 czerwca br. z wizytą w Polsce przebywała delegacja szwedzkiej Gwardii Narodowej HEMVARNET wraz z dowódcą formacji generałem dywizji Stefanem SANDBORGIEM. Szwedzka Hemvarnet jest jedną z zagranicznych formacji OT, z którą WOT prowadzi najbardziej intensywną współpracę, partnerem formacji jest 2. Lubelska Brygada OT.

 

Do tej pory na linii Wojska Obrony Terytorialnej – Hemvarnet odbyło się sześć wizyt oraz jedno spotkanie w ramach Europejska Inicjatywa Współpracy Regionalnej Obrony Terytorialnej. Trwająca w dniach 17-18 czerwca br. wizyta była pierwszą, w której uczestniczył osobiście dowódca szwedzkiej gwardii narodowej gen. dyw. Stefan Sandborg.

Szwedzka Hemvarnet jest odpowiednikiem polskich Wojsk Obrony Terytorialnej, partnerem formacji ze strony WOT jest 2. Lubelska Brygada OT. Współpraca pomiędzy formacjami rozwija się od ponad roku, a Hemvarnet to cenny partner mogący pochwalić się blisko 80-letnim doświadczeniem w zakresie budowania zdolności w zakresie obrony terytorialnej.

Mimo dość długiej i bogatej tradycji Szwedów w zakresie budowania obrony terytorialnej, podczas obecnej wizyty, szwedzki dowódca wyraził duże zainteresowanie prezentacją sprzętu, jakim dysponuje WOT. Z tego powodu część wizyty odbyła się w 61. batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, gdzie zaprezentowane zostało uzbrojenie i wyposażenie sekcji lekkie piechoty.

Foto: DWOT

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Wspólne szkolenie z amerykańską Gwardią Narodową
Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe 
Podlascy terytorialsi na zawodach OT na Litwie
Międzynarodowe,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Brytyjski generał z wizytą u Terytorialsów
Międzynarodowe