Pracodawca przyjazny WOT - półmetek konkursu
6.03.2019

Pracodawca przyjazny WOT - półmetek konkursu

Pierwszy etap konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” zakończył się wyłonieniem trzynastu firm i instytucji, spośród kilkudziesięciu, które od grudnia zgłaszane były przez ich pracowników – żołnierzy OT. Laureaci konkursu, a wśród nich jeden, który będzie mógł szczycić się tytułem przyjaznego WOT, odbiorą wyróżnienia podczas gali, która odbędzie się 27 marca br. w  Warszawie.

Dowództwo WOT ma świadomość tego jak ważnym aspektem, w pewnej części warunkującym nawet powodzenie projektu budowy formacji, jest zapewnienie zrozumienia wśród pracodawców co do jej misji, zadań, ale także tego w jaki sposób może ona przyczynić się do podwyższenia kwalifikacji i czynienia ich lepszymi pracownikami. Pracodawcy powinni mieć świadomość tego jakie wymierne korzyści daje im zatrudnianie żołnierza OT, ale też co do wynikających z tego obowiązków.

Te właśnie potrzeby, z jednej strony doinformowania, a z drugiej budowy partnerskich relacji z pracodawcami stały się determinantem do uruchomienia projektu „Pracodawca”, jednym z jego elementów jest konkurs „Pracodawca przyjazny WOT”.

Celem konkursu jest wyłonienie i wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą i warunkami panującymi w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym stojące przed nią cele i zadania szczególnie w aspekcie lokalnym oraz doceniają korzyści jakie wynikają z zatrudniania Terytorialsów.

Konkurs został ogłoszony w połowie grudnia 2018 roku. Od tego czasu żołnierze OT, korzystając z portalu informacyjnego WOT, zgłaszali swoich kandydatów wraz z krótkim uzasadnieniem. 

Pierwszy etap konkursu był prowadzony na szczeblu brygad OT. Zgłaszani przez żołnierzy pracodawcy byli zapraszani na spotkania informacyjne organizowane w brygadach. Podczas tych spotkań mogli poszerzyć swoja wiedzę w zakresie rozwiązań i regulacji prawnych, a także samego funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, wypełniali też ankietę oraz rozwiązywali quiz wiedzy o WOT.

Laureatów pierwszego etapu wyłoniły komisje brygad OT, zostali nimi:

 1. Podlaska Brygada OT: Adampol S.A. Autotransport. Logistyka i Spedycja;
 2. Lubelska Brygada OT: PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.;
 3. Podkarpacka Brygada OT: Zakład przetwórstwa owocowo-warzywnego „Orzech” sp. z o.o.;
 4. Warmińsko-Mazurska Brygada OT: Port Lotniczy Olsztyn-Mazury sp. z o.o.;
 5. Mazowiecka Brygada OT: Centrum Naukowo-Biznesowe Feniks s.c.;
 6. Mazowiecka Brygada OT: Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Warszawy w Warszawie;
 7. Pomorska Brygada OT: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni;
 8. Kujawsko-Pomorska Brygada OT: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
 9. Łódzka Brygada OT: Elbest Security sp. z o.o. z Bełchatowa;
 10. Świętokrzyska Brygada OT: Poczta Polska S.A. Region Sieci Kielce;
 11. Małopolska Brygada OT: APW TECH Piotr Pijocha z Krzęcina;
 12. Wielkopolska Brygada OT: Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego z Poznania;
 13. Śląska Brygada OT: Invicom sp. z o.o. z Ustronia.

W drugim etapie konkursu, komisja dowództwa WOT z wytypowanych pracodawców wybierze jednego, któremu zostanie przyznany tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT”. Uroczysta gala z udziałem wszystkich laureatów odbędzie się 27 marca br. w  Warszawie.

Foto: DWOT

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Terytorialsi kluczem do sukcesu firm
Pracodawca,  Współpraca 
Poczta Polska wprowadza program „Ramię w Ramię z WOT”
Porozumienia,  Pracodawca