Weekend pełen uroczystych wydarzeń- zapowiedź

Przysięga wojskowa to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i całego narodu. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 800 ochotników z 9 brygad WOT, którzy ukończyli szkolenia podstawowe. Dodatkowo będziemy mogli, wraz z żołnierzami Centrum Szkolenia WOT, 1 Podlaskiej Brygady OT oraz 11 Małopolskiej Brygady OT uroczyście obchodzić ich święta, w związku z którymi zaplanowano masę atrakcji.  

 

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

24.05.2024 r.

LUBLIN

W 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” na placu apelowym o godz. 14:00 rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa. Słowa roty wypowie ponad 100 ochotników.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Małgorzata Jędryszek, tel. 608 537 752.

TORUŃ

W Centrum Kulturalno-Kongresowym w Jordankach (Toruń) w godzinach 17.00-19.00 z okazji święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który poprzedzony zostanie m.in. premierą przygotowanego filmu o życiu mjr. Kazimiery Zańczuk ps. Kruszynki sanitariuszki i łączniczki oddziału Armii Krajowej.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Krzysztof Wójcik, tel. 794 261 146

25.05.2024 r.

TORUŃ

Na drugi dzień obchodów święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zaplanowano bieg z przeszkodami na dystansie około 5 km. z przeszkodami pod nazwą "Przybij Piątkę z CSWOT". Odbędzie się on na terenie gospodarstwa szkółkarskiego Bielawy (Toruń) w godzinach 7.30-10.00. Start biegu zaplanowany jest na godzinę 8.00. W godzinach 11.00-12.00 - na terenie rynku Nowomiejskiego w Toruniu odbędzie się uroczysty apel z okazji święta CS WOT. Apel odbędzie się zgodnie z ceremoniałem wojskowym przy akompaniamencie orkiestry wojskowej. W czasie apelu odbędzie się oficjalne wręczenie odznaczeń Państwowych, a także wyróżnień, a sam apel zostanie zakończony defiladą pododdziałów Centrum oraz współpracujących szkół mundurowych. Dodatkowo w miejscu realizacji apelu - czyt. na rynku Nowomiejskim w Toruniu w godzinach 10.00-15.00 odbędzie się statyczny pokaz sprzętu, wyposażenia i uzbrojenia wojskowego Jednostek Wojskowych oraz podmiotów współpracujących z CSWOT.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Krzysztof Wójcik, tel. 794 261 146.

BIAŁYSTOK

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady OT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", wypowiedzą słowa roty przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki o godz. 11:00. Przysięgę złoży ponad 60 ochotników.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Justyna Dziemiańczuk, tel. 887 703 221.

LIMANOWA

O godzinie 11:00 na Rynku w Limanowej odbędą się uroczyste obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady OT im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” połączone z przysięgą wojskową. Podczas uroczystości zaprezentują się pododdziały, będzie także okazja do zapoznania się ze sprzętem wojskowym Sił Zbrojnych RP, a dla najmłodszych uczestników czekać będą gry i zabawy w strefie edukacyjno-zabawowej oraz Wawel Truck. Wszystkich zapraszamy na poczęstunek w postaci tradycyjnej żołnierskiej grochówki oraz skosztowania pieczywa z polowej piekarni.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Adam Trębacz, tel. 887 704 274.

RZESZÓW

Przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie o godz.11:00, blisko 50 ochotników z 3 Podkarpackiej Brygady OT im. płk Łukasza Cieplińskiego wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. Dla ochotników z Podkarpacia, uroczystość będzie zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia oraz chwilą, która na długo pozostanie w ich pamięci. Na zakończenie uroczystości żołnierze odśpiewają Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego oraz przemaszerują w defiladzie.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Magdalena Mac, tel. 721 810 826.

BRANIEWO

W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie OT im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” żołnierze wypowiedzą słowa roty na terenie jednostki wojskowej w Braniewie o godz. 10:00. Przysięgę złoży blisko 80 ochotników.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Sabina Mazurek, tel. 887 333 215.

MAKÓW MAZOWIECKI

Przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” po raz pierwszy odbędzie się w Makowie Mazowieckim. Słowa roty wypowie 64 ochotników z północnego Mazowsza. Szeregi 5 MBOT zasilą m.in. nauczyciel informatyki wraz ze swoim uczniem, trenerka akrobatyki sportowej, prawnik, pielęgniarka, ratownik medyczny oraz aktor. Uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Warszawy. Po zakończonej uroczystości na gości będzie czekać żołnierska grochówka.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Elżbieta Obrębska, tel. 727 041 568.

WSCHOWA

Blisko 50 ochotników z 12 Wielkopolskiej Brygady OT im. gen. bryg. Stanisława Taczaka złoży przysięgę wojskową na Rynku we Wschowie o godz. 12.00. Wśród nich nauczyciel wspomagający, biolog, radca prawny, instruktor strzelectwa, farmaceuta, masażysta, uczniowie, studenci, ogrodnik, informatyk.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna Jasińska-Pawlikowska, tel. 887 664 045.

26.05.2024 r.

CZARNE

Blisko 40 ochotników z 7 Pomorskiej Brygady OT im. kpt. mar. Adama Dedio wypowie słowa roty na terenie jednostki wojskowej miejscowości Czarne. Uroczysta przysięga rozpocznie się o godz. 12:00.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Tomasz Klucznik, tel. 723 250 847.

KIELCE

Na placu wolności w Kielcach o godz. 11:00 ponad 90 ochotników z 10 Świętokrzyskiej Brygady OT im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. „Nurt” złoży uroczyste ślubowanie.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Daniel Woś, tel. 792 186 461.

 ***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 40 tys. żołnierzy w tym około 21% kobiet. 

Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

Kolejne cztery brygady rosną w siłę
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja 
7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg
Wydarzenia,  Przysięgi