Pierwsze tegoroczne przysięgi już w ten weekend- zapowiedź.

Już w ten weekend 27.01- 28.01 ponad 440 ochotników w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim, śląskim, wielkopolskim oraz mazowieckim złoży na sztandar uroczystą przysięgę wojskową, która będzie zwieńczeniem ich szesnastodniowego szkolenia podstawowego.

 

Bez wątpienia wypowiedzenie słów roty przysięgi wojskowej w obecności rodzin, przyjaciół oraz zaproszonych gości jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. To akt będący wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. W najbliższy weekend w siedmiu miastach w Polsce, tj.: Warszawie, Kędzierzynie Koźlu, Kamieniu Pomorskim, Książenicach, Poznaniu, Ciechanowie oraz we Wrocławiu, ponad 440 przyszłych Terytorialsów złoży przysięgę wojskową, stając się tym samym żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

27.01.2024 r. 

WROCŁAW

Na terenie 3 Brygady Radiotechnicznej, przy ul. Granicznej 13 we Wrocławiu prawie 60 ochotników, którzy zdecydowali się wziąć udział w projekcie "Ferie z WOT" z 16 Dolnośląskiej Brygady OT im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja” o godz. 10:00 wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. Wśród najmłodszych żołnierzy przeważają uczniowie szkół średnich. Dla uczestników uroczystości zostanie przygotowana "wojskowa grochówka", pokaz sprzętu oraz punkty informacyjno - promocyjne.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt.: Marcin POCHODAJ, tel: 887 225 348.

KSIĄŻENICE

W 6 Mazowieckiej Brygadzie OT im. rotmistrza Witolda Pileckiego żołnierze złożą przysięgę wojskową na terenie jednostki wojskowej w Książenicach o godz. 12:00. W ramach pierwszego w tym roku naboru, przysięgę na sztandar 6MBOT złoży 58 nowo wcielonych żołnierzy. Zdecydowana większość (ok.70 procent) z nich to uczniowie i studenci, którzy zdecydowali się wstąpić w szeregi wojska podczas "Ferii z WOT". Ponad połowa uczestników styczniowego szkolenia podstawowego to kobiety. Do 6 MBOT wstąpią m.in: pielęgniarka, pielęgniarz/ratownik medyczny czy barista. Wielu rekrutów deklaruje zainteresowanie historią czy militariami, a jako hobby - uprawianie sportu (taekwondo, piłka nożna, siatkówka). Wśród nowo wcielonych znalazł się również fotograf krajobrazu.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Dominik PIJARSKI, tel.: 887 869 955.

KAMIEŃ POMORSKI

Pierwsza tegoroczna przysięga w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie OT im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” odbędzie się w Kamieniu Pomorskim o godzinie 12:00 na placu Starego Rynku. Udział weźmie 72 żołnierzy uczestniczących w czwartej edycji "Ferii z WOT". Ponad 37% z nich to kobiety, natomiast ponad połowa to studenci i uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mł. chor. Przemysław NADOLSKI, tel: 531 240 000.

POZNAŃ

Przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Stanisława Taczaka odbędzie się na Placu Kolegiackim o godz. 12:00. Tego dnia blisko 60 rekrutów dostąpi zaszczytu złożenia przysięgi wojskowej. 12 WBOT dziedziczy tradycje powstańców wielkopolskich. W tym roku wśród przysięgających znaleźli się m.in.: uczniowie, wychowawca i terapeuta w ośrodku młodzieżowym, inżynier, informatycy, nauczyciele, pracownicy WCR, wykładowca akademicki i dziekan wydziału, grafik w drukarni, muzyk-wiolonczelista.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA, tel: 887 664 045.

28.01.2024 r.

CIECHANÓW

Uroczystość w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” odbędzie się na terenie jednostki wojskowej
w Ciechanowie, o godz. 11:00. Słowa roty podczas pierwszej w tym roku przysięgi wojskowej w 5MBOT wypowie blisko 65 ochotników. Liczną grupę na szkoleniu podstawowym w ramach projektu "Ferie z WOT" stanowią uczniowie i studenci, jednak nie brakuje osób aktywnych zawodowo. Wśród przysięgających znajdziemy marketing managera, opiekuna w klinice rehabilitacyjnej, rolnika, magazyniera, urzędnika, przedstawiciela handlowego oraz pracownika budowlanego. Uroczystość odbędzie się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego z Warszawy

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Elżbieta OBRĘBSKA, tel: 727 041 568.

KĘDZIERZYN-KOŹLE

Pierwsza w tym roku przysięga wojskowa w 13 Śląskiej Brygadadzie OT im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” w ramach projektu "Ferie z WOT" odbędzie się na Rynku w Koźlu o godz. 11:00. Słowa roty wypowie prawie 69 ochotników. Wśród kandydatów na żołnierzy OT są m.in. uczniowie, studenci, osoby pracujące w różnych branżach. Podczas uroczystości będzie poczęstunek dla gości, defilada wojskowa wraz orkiestrą wojskową i pokazem sprzętu wojskowego. Będzie także obecny punkt informacyjno - promocyjny WCR z Kędzierzyna-Koźla.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr Łukasz MARKOWSKI, tel: 261 124 152.

WARSZAWA

Przysięga w 18 Stołecznej Brygadzie OT odbędzie się o godz. 11:00 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy
ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Do przysięgi przystąpi 50 żołnierzy szkolenia podstawowego, które odbywa się w ramach "Ferii z WOT". Pododdział towarzyszący stanowić będą żołnierze szkolenia wyrównawczego. Wojskową asystę honorową stanowić będą żołnierze 181 blp, zaś sztandar wystawi Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI, tel: 503 520 296.

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 40 tys. żołnierzy.

Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg
Wydarzenia,  Przysięgi 
Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia