Nadchodzące przysięgi - zapowiedź

W nadchodzący weekend ponad 1000 ochotników wypowie słowa roty. W sobotę 2 grudnia 2023 roku przysięgę złożą Terytorialsi z województw: podlaskiego, mazowieckiego, małopolskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i podkarpackiego, z kolei w niedzielę 3 grudnia przysięga odbędzie się w województwie pomorskim, mazowieckim i dolnośląskim.

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i całego narodu. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 1000 żołnierzy-ochotników. Przysięgi odbędą się w Białymstoku, Ciechanowie, Nowym Targu, Lublinie, Braniewie, Nowej Soli, Radomsku, Kołobrzegu, Stubnie, Gdańsku, Książenicach i Lubaniu.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

Nadchodzące przysięgi - zapowiedź

2 grudnia 2023r

BIAŁYSTOK

W 1 Podlaskiej Brygady OT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław” żołnierze złożą przysięgę wojskową na terenie Jednostki Wojskowej w Białymstoku o godz. 11:00. Słowa roty wypowie tego dnia blisko 50 ochotników.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr. Łukasz WILCZEWSKI, tel.: 723 252 895.

CIECHANÓW

Uroczystość w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT, im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” odbędzie się na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie, o godz. 11:00. Przysięgę tego dnia złoży ponad 80 ochotników. Wśród nich są ludzie wielu zawodów i pasji m.in.: graficy, logistycy, mistrzyni Europy juniorów w karate kyokushin. Uroczystość połączona będzie z wręczeniem patentów oficerskich.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Elżbieta OBRĘBSKA, tel.: 507 322 244.

NOWY TARG

W 11 Małopolskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” słowa roty wypowie ponad 100 żołnierzy, z czego ponad 20% stanowią kobiety. Uroczystość odbędzie się na Rynku o godz. 11:00. Wśród przysięgających są m.in pracownicy biurowi, prawnik, fryzjerka oraz studenci i nauczyciele.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Adam TRĘBACZ, tel.: 887 704 274

LUBLIN

W 2 Lubelskiej Brygadzie OT, im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” żołnierze złożą przysięgę wojskową na placu apelowym Dowództwa Brygady, ul. Droga Męczenników Majdanka 70, o godz. 12:00. Słowa roty wypowie tego dnia ponad 130 ochotników. Średnia wieku wynosi 31 lat. Wśród przysięgających są osoby wykonujące różne zawody, m.in.: pielęgniarka, ratownik medyczny, magazynier oraz ślusarz.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Marta GABOREK, tel.: 725880174.

BRANIEWO

W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie OT im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” żołnierze wypowiedzą słowa roty na terenie jednostki wojskowej w Braniewie o godz. 10:00. Przysięgę złoży blisko 100 ochotników, z czego ponad połowę stanowią kobiety. Rekruci wywodzą się z różnych środowisk społecznych, wykonują różne zawody i mają różne wykształcenie. Są wśród nich absolwenci prawa, finansista, bankowiec i ekonomista. Jest absolwent budownictwa, rolnictwa, a także ratownicy medyczni.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Sabina MAZUREK, tel.: 887 333 215.

NOWA SÓL

W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Stanisława Taczaka ochotnicy złożą przysięgę wojskową przy al. Wolności w Nowej Soli. Przysięga odbędzie się o godz. 12:00. Wśród przysięgających są ludzie wykonujący różne profesje m.in. pielęgniarka, instruktor pływania, listonosz oraz uczniowie i studenci.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna Jasińska-Pawlikowska, tel.: 887 664 045.

RADOMSKO

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady OT im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc” złożą przysięgę na placu Świętojańskim w Radomsku o godz. 11:00. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 75 osób w tym 22 kobiety.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Małgorzata GLIŃSKA, tel.: 887 206 097.

KOŁOBRZEG

Uroczystość w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie OT, im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” odbędzie się na pl. Pionierów w Kołobrzegu, o godz. 11:00. Tego dnia słowa roty wypowie blisko 60 zachodniopomorskich ochotników. Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Przemysław NADOLSKI, tel.: 531 240 000

STUBNO

W 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej przysięga odbędzie się przy Urzędzie Gminy w Stubnie, o godz. 11:00. Przysięgę złoży blisko 70 ochotników, wśród nich są uczniowie, pracownicy prywatnych firm, strażacy ochotnicy i pracownicy wojska.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Rafał Laska, tel.: 600 949 409.

3 grudnia 2023r

GDAŃSK

W 7 Pomorskiej Brygadzie OT, im. kpt. mar. Adama Dedio, ochotnicy złożą przysięgę wojskową w Gdańsku na Górze Gradowej – punkt widokowy na miasto. Przysięga odbędzie się o godz. 11:00. Jest to ostatni przysięga w 7 Pomorskiej Brygadzie OT w tym roku. Słowa roty wypowie ponad 70 ochotników. Wśród nich są m.in.: pracownicy platformy wiertniczej, nauczyciel fechtunku mieczem, oraz dwóch wioślarzy, którzy zakwalifikowali się na Olimpiadę w Paryżu w 2024 r. w czwórce podwójnej mężczyzn.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Tomasz KLUCZNIK, tel.: 723 250 847.

KSIĄŻENICE

W 6 Mazowieckiej Brygadzie OT im. rotmistrza Witolda Pileckiego żołnierze złożą przysięgę wojskową na terenie jednostki wojskowej w Książenicach o godz. 12:00. Przysięgę składać będzie ponad 140 żołnierzy. Średnia wieku przysięgających to 32 lata z czego 18% stanowią kobiety.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Dominik PIJARSKI, tel.: 887 869 955.

LUBAŃ

Przysięga 16 Dolnośląskiej Brygady OT, im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja” odbędzie przy Urzędzie Miasta w Lubaniu, o godz. 11:30. Słowa roty wypowie ponad 70 ochotników. Średnia wieku to 36 lat. Wśród przysięgających są m.in. ratownicy medyczni, pracownicy cywilni wojska oraz medalista mistrzostw Polski w szermierce.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Marcin POCHODAJ, tel.: 887 225 348.

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 38,5 tys. żołnierzy w tym około 20% kobiet.

Martyna WOJENKA
Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg
Wydarzenia,  Przysięgi