„Za sprawę mojej Ojczyzny...” – zapowiedź przysiąg

W nadchodzący weekend ponad 300 ochotników złoży przysięgę wojskową i tym samym oficjalnie dołączy do Terytorialsów. W sobotę 16 września przysięgać będą żołnierze z województw lubelskiego i łódzkiego, a w niedzielę 17 września przysięgi odbędą się na Pomorzu i ziemi świętokrzyskiej.

To już kolejny wrześniowy weekend, w trakcie którego nowi żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożą przysięgę wojskową, pieczętując tym samym swoją decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojska Polskiego. Dla każdego z nich będzie to jedno z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu. W sobotę i niedzielę o nowych Terytorialsów powiększą się 4 Brygady OT: 2 Lubelska, 7 Pomorska, 9 Łódzka i 10 Świętokrzyska. Łącznie ślubowanie złoży około 320 żołnierzy. 

Zapraszamy Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.  

16 września 2023r

ŁĘCZNA 

Przysięga w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. “Zapora”, odbędzie się na Rynku II w Łęcznej o godz. 12:00. Słowa roty wypowie ponad 74 ochotników. Wśród nowo przyjętych niemal 1/3 stanowią uczniowie i studenci.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Marta GABOREK, tel.: 725 880 174. 

PODDĘBICE 

Uroczystość w 9 Łódzkiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. “Warszyc”, odbędzie się w centrum miasta na Placu Kościuszki o godz. 11:00. Tego dnia słowa roty wypowie ponad 70 łódzkich ochotników, z czego kobiety stanowią blisko 30%. Wśród przysięgających są m.in. studenci, uczniowie, pracownicy RON, elektryk, ratownik WOPR, nauczyciel przedszkolny. 

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pani Małgorzata GLIŃSKA, tel.: 887 206 097.  

17 września 2023r 

GDAŃSK 

W 7 Pomorskiej Brygadzie OT, im. kpt. mar. Adama Dedio, ochotnicy złożą przysięgę wojskową na placu przy Muzeum II Wojny Światowej o godz. 13:00. Przysięgę wojskową złoży 121 nowych Terytorialsów, wśród których 20% stanowią kobiety.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Tomasz KLUCZNIK, tel.: 723 250 847.     

DALESZYCE 

W 10 Świętokrzyskiej Brygadzie OT, im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, ps. “Nurt”, ochotnicy złożą przysięgę wojskową na rynku o godz. 14:00. Ilość wypowiadających rotę to ponad 50 osób. 10 Świętokrzyska Brygada OT wzbogaci się o żołnierzy wykonujących na co dzień zawody takie jak: instruktor samoobrony, ratownik wodny, nauczyciel czy informatyk. 

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Marcin KOWAL, tel.: 693 056 172. 

*** 

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 37 tys. żołnierzy w tym około 20% kobiet. 

Zespół prasowy DWOT

powiązane informacje

7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg
Wydarzenia,  Przysięgi 
Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia