„Jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności” – zapowiedź przysiąg

W nadchodzących dniach blisko 600 ochotników złoży przysięgę wojskową i tym samym oficjalnie dołączy do Terytorialsów. W piątek 14 lipca słowa roty wybrzmią na Podlasiu. W sobotę 15 lipca przysięgać będą żołnierze z województwa zachodniopomorskiego i lubelskiego, a w niedzielę 16 lipca przysięgi odbędą się na Mazowszu i Dolnym Śląsku.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. To akt będący wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 600 ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących i ich najbliższych. Przysięgi odbędą się w 5 lokalizacjach: Białymstoku, Radzyniu Podlaskim, Trzebiatowie, Radomiu oraz Bogatyni.   

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

 

14 lipca 2023 r.

BIAŁYSTOK

W 1 Podlaskiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego, ps. "Mścisław", żołnierze wypowiedzą słowa roty na terenie kompleksu wojskowego w Białymstoku, o godz. 11:00. Przysięgać tego dnia będzie ponad 100 ochotników, których średnia wieku wynosi 26 lat. Wśród kandydatów są głównie uczniowie i studenci (w tym studenci ratownictwa medycznego) oraz osoby odnoszące sukcesy sportowe w takich kategoriach jak strzelectwo, biegi oraz MMA. Jest to pierwsza przysięga w tej brygadzie zorganizowana w ramach tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Łukasz WILCZEWSKI, tel. 723 252 895.

 

15 lipca 2023 r.

RADZYŃ PODLASKI

W 2 Lubelskiej Brygadzie OT, im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” żołnierze złożą przysięgę wojskową na placu Potockich w Radzyniu Podlaskim, o godz. 14:00. Wśród ponad 120 przysięgających 21% to kobiety. Osoby składające tego dnia przysięgę to ludzie wielu zawodów i pasji. Są wśród nich m.in.: adwokat, rolnik, listonosz, a także nauczyciel, studenci i uczniowie.  Po przysiędze, o godz. 15.00, w parku pałacowym odbędzie się piknik wojskowy. Sprzęt i wyposażenie zaprezentują Terytorialsi, żołnierze wojsk operacyjnych oraz służby mundurowe. Odbędzie się również pokaz dynamiczny w wykonaniu bialskich Terytorialsów, koncert orkiestry wojskowej z Lublina i wiele atrakcji dla dzieci oraz miłośników historycznych militariów.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Marta GABOREK, tel.: 725 880 174.

TRZEBIATÓW

Uroczystość w 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie OT, im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” odbędzie się na terenie jednostki wojskowej w Trzebiatowie, o godz. 10:00. Tego dnia słowa roty wypowie ponad 70 zachodniopomorskich ochotników. 

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pan Marcin GÓRKA, tel.: 607 600 891.

 

16 lipca 2023 r.

RADOM

W 6 Mazowieckiej Brygadzie OT, im. rotmistrza Witolda Pileckiego żołnierze złożą przysięgę wojskową w Muzeum Wsi Radomskiej, o godz. 12:00. Przysięgę złoży ponad 160 ochotników. Średnia wieku przysięgających to 22 lata. Wśród wypowiadających słowa roty są m.in.: judoka, trener personalny, płetwonurek, dyrektor szkoły oraz studenci i uczniowie.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Dominik PIJARSKI, tel.: 887 869 955.

BOGATYNIA

Przysięga 16 Dolnośląskiej Brygady OT, im. ppłk. Ludwika Marszałka, ps. „Zbroja” odbędzie się na boisku sportowym w Bogatyni, o godz. 13:30. Słowa roty wypowie ponad 110 ochotników, kobiety stanowią ponad 21% przysięgających. Średnia wieku to 28 lat. Wśród przysięgających będzie 3-krotny brązowy medalista mistrzostw świata w Muay-Thai.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Marcin POCHODAJ, tel.: 887 225 348.

 

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 37 tys. żołnierzy w tym około 20% kobiet.

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia