„Żyję tak, by zawsze być gotowym” – zapowiedź nadchodzących przysiąg

 

W nadchodzący weekend blisko 900 ochotników wypowie słowa roty. Będą to pierwsze przysięgi w ramach tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”. W sobotę 8 lipca zobowiązanie wobec Ojczyzny podejmą Terytorialsi z województw: mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego oraz śląskiego, z kolei w niedzielę 9 lipca przysięgi odbędą się w województwach podkarpackim, mazowieckim, pomorskim oraz małopolskim.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 900 ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, ich najbliższych. Przysięgi odbędą się aż w 10 lokalizacjach: Serocku, Pajęcznie, Śremie, Brzegu, Krośnie, Ciechanowie, Malborku, Zakopanem, Warszawie i Dubiecku.  

Są to również pierwsze przysięgi, które odbędą się w ramach tegorocznej edycji projektu „Wakacje z WOT”. Już w najbliższy weekend blisko 900 ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej i staną się żołnierzami Wojska Polskiego. To jasny sygnał, że projekt jest dobrze zaprojektowany i budzi duże zainteresowanie wśród Polaków.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

8 lipca 2023 r.

SEROCK

W batalionie dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze wypowiedzą słowa roty na rynku miejskim w Serocku o godz. 12:00. Przysięgać tego dnia będzie ponad 50 ochotników, z których  najmłodszy ma 18 lat, a najstarszy 52 lata. Wśród ochotników są m.in.: dyrektor szkoły, właściciele firm, motorniczy tramwaju, paleontolog, maturzyści, studenci oraz prawnukowie żołnierzy walczących pod Monte Cassino i w Powstaniu Warszawskim. Przysięga połączona będzie z uroczystym wręczeniem Chorągwi Wojska Polskiego dowódcy Batalionu Dowodzenia WOT ppłk. Piotrowi Osińskiemu. Podczas wydarzenia obecny będzie Dowódca Terytorialsów – gen. bryg. Maciej Klisz.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi szer. Dagmara NOWAKOWSKA-SZULEJEWSKA, tel. 502 700 654.

PAJĘCZNO

W 9 Łódzkiej Brygady OT, im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego, ps. „Warszyc” żołnierze wypowiedzą słowa roty przy ul. Parkowej 8/12 w Pajęcznie o godz. 10:00. Przysięgać tego dnia będzie ponad 60 ochotników. Wśród przysięgających są m.in.: nauczyciel, stomatolog, pielęgniarka oraz mistrz polski w biegach przełajowych.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Małgorzata GLIŃSKA, tel.: 887 206 097.

ŚREM

Przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, im. gen. bryg. Stanisława Taczaka odbędzie się w Śremie na Placu 20 Października o godz. 12:00. Słowa roty wypowie ponad 120 ochotników, mieszkańców woj. wielkopolskiego i lubuskiego. Wśród nowo przyjętych są głównie uczniowie i studenci.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA, tel.: 514 791 310.

BRZEG

W 13 Śląskiej Brygadzie OT, im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” żołnierze złożą przysięgę wojskową na pl. Zamkowy 1 w Brzegu, o godz. 12:00. Wśród blisko 120 przysięgających ponad 35% to kobiety. Przysięga Terytorialsów połączona jest z przysięgą ochotników do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 1 Pułku Saperów w Brzegu.

 

9 lipca 2023 r.

KROSNO

Przysięga w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT, im. płk Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług" odbędzie się o godz. 11:00 na Rynku w Krośnie. W grupie nowo powołanych jest ponad 100 ochotników. Większość z nich łączy służbę z pracą zawodową lub nauką. Wśród nich są również pracownicy administracji, mechanicy, kierowcy, technik analityki chemicznej, pielęgniarki, nauczyciele, uczniowie i studenci. Przysięga w Krośnie będzie piątą w tym roku i czterdziestą pierwszą w historii 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Magdalena MAC, tel.: 721 810 826.

CIECHANÓW

Uroczystość w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT, im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” odbędzie się na Placu Jana Pawła II w Ciechanowie. Uroczystość połączona będzie z obchodami święta Brygady. Słowa roty wypowie blisko 170 ochotników. Po przysiędze odbędzie się piknik rodzinny, gdzie na najmłodszych gości będą czekać dmuchańce, wata cukrowa, saperskie szukanie cukierków i wiele innych atrakcji.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Elżbieta OBRĘBSKA, tel.: 507 322 244.

MALBORK

W 7 Pomorskiej Brygadzie OT, im. kpt. mar. Adama Dedio przysięga odbędzie się na placu apelowym 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku o godz. 10:00. Przysięgę złoży ponad 50 ochotników, w tym blisko 30% kobiet. Niemal połowę kandydatów stanowią uczniowie i studenci.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Maciej SZALBIERZ, tel.: 530 170 721.

ZAKOPANE

Uroczystość w 11 Małopolskiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” odbędzie się na terenie Równi Krupowej w Zakopanem o godz. 11:00. Wśród ponad 100 przysięgających blisko 30% stanowią kobiety. Średnia wieku nowo powołanych wynosi 26 lat. Wśród ochotników są m.in. instruktor wspinaczki, sportowcy, urzędnicy, inspektor górniczy, informatyk, prawnik oraz student.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Adam TRĘBACZ, tel.: 887 704 274.

WARSZAWA

Przysięga w 18 Stołecznej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbędzie się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie o godz. 10:00. Słowa roty wypowie ponad 70 żołnierzy, z czego blisko 30% stanowią kobiety.  Przysięga żołnierzy 18 SBOT połączona będzie z uroczystym wręczeniem Chorągwi Wojska Polskiego, która obok sztandaru jest znakiem jednostki wojskowej, symbolem honoru, męstwa i tradycji. Podczas uroczystości obecny będzie Dowódca Terytorialsów – gen. bryg. Maciej Klisz.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi st. kpr. Przemysław ŁUSZCZKI, tel. 503 520 296.

DUBIECKO

W 20 Przemyskiej Brygadzie OT, im. gen. dyw. Stefana Roweckiego, ps. „GROT” przysięga odbędzie się na Rynku w Dubiecku o godz. 10:30. Słowa roty wypowie ponad 30 ochotników. Średnia wieku nowo powołanych wynosi 32 lata. Wśród kandydatów na żołnierzy OT są m.in. urzędnicy, prawniczka, historyk - pracownik Archiwum Państwowego w Przemyślu oraz  uczniowie szkół średnich.

 Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Rafał LASKA, tel. 600 949 409.

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecnie w WOT służy ponad 37 tys. żołnierzy w tym około 20% kobiet.

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia