Mistrzostwa WOT w pięcioboju wojskowym

W dniach 2-4 czerwca 2023 na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyły się Mistrzostwa Wojsk Obrony Terytorialnej w pięcioboju wojskowym. W zawodach wystartowało ponad 100 żołnierzy. Mistrzynią WOT została reprezentantka 4 Warmińsko-Mazurskiej BOT, a tytuł Mistrza WOT zdobył reprezentant 1 Podlaskiej Brygady OT.

Mistrzostwa w pięcioboju wojskowym organizowane są w Wojskach Obrony Terytorialnej od 2020 r. W tym roku po raz kolejny wystartowali w nich najlepsi zawodnicy oraz zawodniczki z Brygad OT z całej Polski. Rywalizowali oni w strzelaniu z karabinka MSBS GROT, pokonywaniu toru wodnego i lądowego, rzucie granatem oraz w biegu przełajowym.

Tegoroczna edycja zawodów była niezwykle wymagająca, a rywalizacja bardzo zacięta. Uczestnicy reprezentowali wysoki poziom sprawności i wyszkolenia, o czym świadczy chociażby nowy rekord WOT w pokonywaniu lądowego toru przeszkód mężczyzn. Realizacja przedsięwzięcia, jakim jest pięciobój wojskowy, jest niezwykle istotna bowiem kształtuje wszechstronność naszych żołnierzy i zachęca ich do rozwoju.

– powiedział płk Andrzej Głowacki, Szef Pionu Szkolenia Dowództwa WOT.

Zawodnicy rywalizowali w kategorii kobiet i mężczyzn. Najlepsza wśród indywidualnej klasyfikacji kobiet okazała się reprezentantka 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT, drugie miejsce zajęła przedstawicielka 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT, a na trzecim miejscu uplasowała się zawodniczka 9 Łódzkiej Brygady OT. W kategorii mężczyzn Mistrzem WOT w pięcioboju wojskowym został żołnierz 1 Podlaskiej Brygady OT, drugie miejsce zajął zawodnik 16 Dolnośląskiej Brygady OT, a na trzecim miejscu znalazł się przedstawiciel 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT.

W klasyfikacji drużynowej kobiet pierwsze miejsce zajęła 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, drugie miejsce zdobyła 14 Zachodniopomorska Brygada OT, a na trzecim miejscu znalazła się 9 Łódzka Brygada OT. Zaś w klasyfikacji drużynowej mężczyzn pierwsze miejsce zajęła 4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT, drugie miejsce zdobyli reprezentanci 9 Łódzka Brygada OT, a trzecie 3 Podkarpacka Brygada OT.

Jak podkreśla indywidualna Mistrzyni WOT, reprezentantka 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady:

Jestem zadowolona z wyniku, ciężko na niego pracowałam. Pięciobój był bardzo wymagając. Najcięższą konkurencją dla mnie, ale również tą, dzięki której udało mi się wejść na pierwsze miejsce podium był lądowy tor przeszkód. Do mojego wyniku przyczyniło się wsparcie drużyny. Panowała świetna atmosfera.

Doświadczenie zawodników pozwala z roku na rok poprawiać wyniki, co przekłada się na coraz wyższy poziom zawodów. Tegoroczne Mistrzostwa, okraszone rekordem Wojsk Obrony Terytorialnej w pokonywaniu lądowego toru przeszkód mężczyzn, wyłoniły zawodników najbardziej wszechstronnych w konkurencjach, które są wyznacznikiem wzorowej sprawności fizycznej, jaką powinien szczycić się żołnierz.

***

Pięciobój wojskowy – to nieolimpijska dyscyplina sportów wojskowych, łącząca biegi ze strzelaniem i pływaniem. Ma ona na celu kształtowanie wszechstronności zawodnika-żołnierza poprzez stosowanie tzw. treningu przekrojowego.