W potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić – zapowiedź nadchodzących przysiąg

W nadchodzący weekend ponad 200 ochotników wypowie słowa roty. W sobotę 29 kwietnia br. przysięgę złożą Terytorialsi z województw warmińsko-mazurskiego, pomorskiego oraz wielkopolskiego, z kolei w niedzielę 30 kwietnia przysięga odbędzie się w województwach mazowieckim i podkarpackim.

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i całego narodu. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 200 żołnierzy-ochotników. Przysięgi odbędą się w pięciu lokalizacjach: Kętrzynie, Człuchowie, Złotowie, Ciechanowie i Rzeszowie. Zbliżające się przysięgi są wyjątkowe z jeszcze jednego powodu, odbędą się one tuż przed dwoma ważnymi dla Polaków świętami: Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Narodowym Świętem Konstytucji Trzeciego Maja.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

29 kwietnia 2023r

KĘTRZYN

W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie im. kpt. Gracjana Klaudiusza Fróga, ps. „Szczerbiec” OT żołnierze wypowiedzą słowa roty na terenie Amfiteatru przy ul. Kajki 2 o godz. 11:00. Przysięgę złoży blisko 100 ochotników w tym 57 kobiet. Służyć lokalnej społeczności zdecydowali się, m.in. nauczyciele, pracownicy administracji, informatycy, rolnicy oraz uczniowie. Po uroczystości odbędzie się piknik, podczas którego zaprezentowany zostanie sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu 4W-MBOT.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpr. Sabina MAZUREK, tel.: 887 333 215.

CZŁUCHÓW

Przysięga w 7 Pomorskiej Brygadzie OT im. kpt. mar. Adama Dedio odbędzie się na  terenie rynku miejskiego o godz. 12:00. Spośród blisko 50 osób, które wypowiedzą słowa roty  ponad 30% to kobiety. Ochotnicy to osoby, które wykonują różne zawody i mają różne pasje.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr Gracjan Szczepański, tel.: 501 056 783.

ZŁOTÓW

Uroczystość w 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Stanisława Taczaka odbędzie się na placu Paderewskiego o godz. 13:00. Przysięgę złoży ponad 30 ochotników. Wśród nich są m.in.: kierowcy zawodowi, uczniowie, studenci, geolog, kontroler ruchu, kierownik pociągu oraz listonosz.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA, tel.: 514 791 310.

 

30 kwietnia 2023r

CIECHANÓW

Przysięga w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” odbędzie się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego 54 o godz. 11:00. Wśród przysięgających są m.in kierowca, student, budowlaniec, prawnik, programista, mechanik oraz logistyk. Podczas przysięgi wystąpi orkiestra wojskowa z Siedlec. Po wydarzeniu odbędzie się pokaz sprzętu wojskowego.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pani Elżbieta OBRĘBSKA, tel. 507 322 244.

RZESZÓW

Przysięga w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług" odbędzie się na Placu Apelowym przy ul. Lwowskiej 4 o godz. 11:00. Pośród przysięgających ponad 30% to kobiety. Średnia wieku ślubujących to 30 lat.  

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Magdalena MAC, tel. 721 810 826.

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na liczbę chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi Terytorialsów powoływani są nowi ochotnicy. Obecnie w WOT służy ponad 36 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

mjr Witold SURA
Rzecznik Prasowy DWOT

powiązane informacje

„Sztandaru wojskowego bronić” – zapowiedź przysiąg
Przysięgi,  Wydarzenia 
Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia