„Za sprawę mojej Ojczyzny” – zapowiedź nadchodzących przysiąg

W nadchodzący weekend ponad 200 ochotników wypowie słowa roty. W sobotę 1 kwietnia br. przysięgę złożą Terytorialsi z województwa mazowieckiego, małopolskiego i zachodnio-pomorskiego, z kolei w niedzielę 2 kwietnia przysięga odbędzie się w województwie podkarpackim.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 200 żołnierzy-ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgi odbędą się w czterech lokalizacjach: Ostrowi Mazowieckiej, Trzebini, Trzebiatowie oraz Stalowej Woli.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

1 kwietnia 2023r

OSTRÓW MAZOWIECKA

W 5 Mazowieckiej Brygadzie OT im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” żołnierze wypowiedzą słowa roty na terenie MOSIRu, ul. Henryka Trębickiego 10, o godz. 11:00. Będzie to już druga przysięga zorganizowana przez brygadę w Ostrowi Mazowieckiej. Pośród 38 przysięgających są m.in. laborant, dziennikarz radiowy, magazynier, kosmetolog, kurier oraz informatyk. Po przysiędze odbędzie się piknik wojskowy, można będzie obejrzeć pokaz sprzętu oraz spróbować woskowej grochówki.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pani Elżbieta OBRĘBSKA, tel. 507 322 244

TRZEBINIA

Przysięga w 11 Małopolskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” odbędzie się  na rynku w Trzebini o godz. 11:00. Spośród 91 osób, które wypowiedzą słowa roty  ponad 23% to kobiety. Ochotnicy to osoby, które wykonują różne zawody i mają różne pasje. Wśród przysięgających są m.in. nauczyciel, mechanik, piekarz, socjolog oraz komornik sądowy. Podczas uroczystości obecny będzie Dowódca Terytorialsów – gen. bryg. Maciej KLISZ.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Adam TRĘBACZ, tel.: 887 704 274

TRZEBIATÓW

Uroczystość w 14 Zachodniopomorskiej  Brygadzie OT im. im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” odbędzie się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Zagórskiej 10, o godz. 10:00. Wśród przysięgających kobiety stanowią 17%.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Pan Marcin GÓRKA, tel.: 607 600 891

2 kwietnia 2023r

STALOWA WOLA

Przysięga w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług" odbędzie się na Placu przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli. Większość przysięgających pochodzi z Rzeszowa. Wśród ponad 50 ochotników są m.in. pracownicy administracji, nauczyciele i uczniowie, a także  pracownicy branży IT, magazynier oraz ślusarz. Kobiety stanowią 40%. Podczas uroczystości zostanie zaprezentowany sprzęt będący na wyposażeniu podkarpackich Terytorialsów, natomiast Huta Stalowa zaprezentuje swój sprzęt, m.in. samobieżna haubica KRAB, kołowy transporter opancerzony ROSOMAK, wielozadaniowy samochód opancerzony WARAN oraz lekką samobieżną armatohaubicę KRYL.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Magdalena MAC, tel. 721 810 826

***

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na liczbę chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi Terytorialsów powoływani są nowi ochotnicy. Obecnie w WOT służy ponad 36 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

mjr Witold Sura
Rzecznik prasowy DWOT

powiązane informacje

7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg
Wydarzenia,  Przysięgi 
Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia