„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam” – zapowiedź nadchodzących przysiąg

Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. W nadchodzący weekend ponad 200 ochotników wypowie słowa roty. W sobotę 25 marca br. przysięgę złożą Terytorialsi z województwa podlaskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego, z kolei w niedzielę 26 marca przysięga odbędzie się w województwie podkarpackim.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i narodu polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie ponad 200 żołnierzy-ochotników. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgi odbędą się w pięciu lokalizacjach: Ciechanowcu, Inowrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Woli Uhruskiej i Krasiczynie.

Zapraszam Państwa do zapoznania się ze szczegółami oraz relacjonowania tych szczególnych wydarzeń.

25 marca 2023 r.

CIECHANOWIEC

W 1 Podlaskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. "Mścisław", żołnierze wypowiedzą słowa roty na Placu ks. Krzysztofa Kluka o godz. 11:00. Jest to już druga w tym roku przysięga podlaskich Terytorialsów. Średnia wieku ochotników to 31 lat. Wśród przysięgających są m.in.: 7-krotna medalistka Polski w kajakarstwie klasycznym, mistrz Polski w MUAY THAI, judoka oraz byli funkcjonariusze służb mundurowych, urzędnicy samorządowi i uczniowie.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Łukasz WILCZEWSKI, tel. 723 252 895

INOWROCŁAW

Przysięga w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” odbędzie się  na terenie 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu o godz. 11:00. Słowa roty wypowie ponad 60 ochotników, z czego aż 45% to kobiety. Wśród ślubujących są m.in. pracownicy administracyjni, mechanik, kucharz oraz osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Julia ROZWOROWSKA, tel.: 512 814 861

GORZÓW WIELKOPOLSKI

Uroczystość w 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT im. gen. bryg. Stanisława Taczaka odbędzie się na pl. Grunwaldzkim o godz. 13:00. Wśród przysięgających są ludzie wielu pasji i zawodów m.in.: marynarz, uczennica klasy mundurowej będąca śpiewaczką występują na estradach międzynarodowych oraz żeglarz, którego dziadek służył w armii gen. Andersa.  Przysięgę złoży 60  ochotników, 21% spośród nich stanowią kobiety.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna JASIŃSKA-PAWLIKOWSKA, tel.: 514 791 310

WOLA UHRUSKA

Przysięga w 19 Nadbużańskiej Brygadzie OT odbędzie się w Woli Uhruskiej o godz. 12:00. Ochotnicy wypowiedzą słowa roty na granicy polsko-ukraińskiej, zaledwie 100 metrów od rzeki Bug, stanowiącej wschodnią granicę państwową. Wśród ponad 30 przysięgających są osoby wykonujące róże zawody, mające różny wiek i wykształcenie. Wszystkich łączy jedno – chcą chronić swoją Ojczyznę. Wśród ślubujących są m.in.: studenci, uczniowie, instruktor nauki jazdy, pracownik budowy oraz asystent osób niepełnosprawnych. Średnia wieku przysięgających to 29 lat.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi mjr Dariusz GOŁOFIT, tel.: 500 713 635

26 marca 2023 r.

KRASICZYN

W 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej żołnierze złożą przysięgę wojskową na Zamku w Krasiczynie o godz. 12:30. Będzie to pierwsza przysięga w tej miejscowości. Wśród wypowiadających słowa roty są m.in. pielęgniarka, technik farmacji, elektryk oraz magister prawa. Na przysiędze obecny będzie Dowódca Terytorialsów gen. bryg. Maciej KLISZ.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi szer. Piotr GDULA, tel. 512 012 525

***
Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na liczne chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi Terytorialsów powoływani są nowi ochotnicy. Obecnie w WOT służy ponad 36 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

mjr Witold Sura
Rzecznik prasowy DWOT

powiązane informacje

7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg
Wydarzenia,  Przysięgi 
Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia