Nadchodzące przysięgi - zapowiedź

W nadchodzący weekend blisko 360 ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej. W sobotę 3 września br. przysięgę złożą Terytorialsi z województwa lubelskiego, wielkopolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego, z kolei w niedzielę 4 września z podlaskiego.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 360 żołnierzy-ochotników, którzy wypowiedzą uroczyście słowa roty. Będzie to bardzo ważny czas zarówno dla ślubujących, jak i ich rodzin oraz najbliższych. Przysięgi odbędą się aż w pięciu lokalizacjach: Lublinie, Poznaniu, Brzegu, Niechorzu oraz Szepietowie.

Terytorialna służba wojskowa jako jedyna pozwala na pogodzenie życia zawodowego i prywatnego ze służbą Ojczyźnie. WOT stanowi wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową, ukierunkowaną na realizację misji obrony i wspierania lokalnych społeczności. Budowanie potencjału osobowego to jeden z priorytetowych kierunków formacji pozwalający osiągnąć zdolności operacyjne. Obecna sytuacja kryzysowa na granicy polsko-białoruskiej oraz Ukrainie wyzwala w Polakach poczucie patriotyzmu i potrzebę służby swojej Ojczyźnie, co przekłada się na liczne chętnych do służby wojskowej w WOT. Niemalże co tydzień w szeregi Terytorialsów powoływanych jest ponad 300 nowych ochotników. Obecnie w WOT służy ponad 33 tys. żołnierzy w tym ok. 20% kobiet.

Zapraszamy na najbliższe uroczyste przysięgi wojskowe żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej:

3 września 2022 r.

LUBLIN

W 2 Lubelskiej Brygadzie OT, im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” żołnierze złożą przysięgę wojskową na placu apelowym Dowództwa Brygady, ul. Droga Męczenników Majdanka 70, o godz. 10:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Marta GABOREK, tel.: 725880174.

POZNAŃ

W 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Stanisława Taczaka żołnierze złożą przysięgę wojskową przy Pomniku Armii Poznań o godz. 13:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Anna Jasińska-Pawlikowska, tel.: 887664045.

BRZEG

W 13 Śląskiej Brygadzie OT, im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego, ps. „Konrad Wawelberg” żołnierze złożą przysięgę wojskową w Brzegu na Zamku Piastów Śląskich o godz. 12:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi ppor. Piotr BRODALKA, tel.: 697418717.

NIECHORZE

W 14 Zachodniopomorskiej Brygadzie OT, im. ppłk. dypl. Stanisława Jerzego Sędziaka, ps. „Warta” żołnierze złożą przysięgę wojskową w Niechorzu koło latarni morskiej o godz. 12:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Marcin GÓRKA, tel.: 607600891.

4 września 2022 r.

SZEPIETOWO

W 1 Podlaskiej Brygadzie OT, im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław” żołnierze złożą przysięgę wojskową na terenie Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego o godz. 13:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Łukasz WILCZEWSKI, tel.: 723252895. 

kpt. Witold SURA

Rzecznik prasowy DWOT