Czujemy się tutaj jak w domu

 

Bracia – Trojacy Kamil, Marek i Eryk Kruk z Bytynia (powiat włodawski) od najmłodszych lat interesowali się wojskiem. Marzyli, że kiedyś założą mundur i będą mogli służyć ojczyźnie oraz pomagać innym.

Bracia są prawie nierozłączni. Uczęszczali do tego samego przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum, a teraz uczą się w mundurówce. Mają również podobne pasje – siatkówka, piłka nożna, motocykle i oczywiście wojsko. Przyznają, że pobudki patriotyczne są dla nich bardzo ważne. Jak sami mówią, wychowanie patriotyczne wynieśli z domu rodzinnego. Sytuacja na Ukrainie jeszcze bardzie ich zmotywowała, by podjąć męską decyzję i zaciągnąć się do 2 LBOT

Cała trójka obecnie uczy się w trzeciej klasie o profilu wojskowym w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Do wstąpienia w szeregi WOT namówili jeszcze dwóch kolegów z klasy – wspólnie kończą teraz szkolenie podstawowe organizowane w 2 LBOT.

Jak sami mówią, wojsko pociągało ich od dziecka i w końcu postanowili spełnić swoje marzenia, a drogę do WOT przetarła starsza siostra.

Zawsze interesowało nas wojsko, ale to Eryk pierwszy wpadł na pomysł, aby iść do mundurówki i tak zaczęła się nasza przygoda z wojskiem.

- powiedział Kamil. Choć początkowo Kamil myślał o technikum mechanicznym, a Marek o szkole  gastronomicznej, wszyscy wybrali mundurówkę. Bracia postanowili, że będą trzymać się razem. Cała trójka nie wyklucza, że po maturze będzie kontynuować naukę w jednej z wojskowych uczelni.

Bracia Kruk są bardzo dobrze znani i lubiani w swoim rodzinnym Bytyniu. Wszyscy doceniają ich zaangażowanie w życie lokalnej społeczności, gdzie udzielają się często jako wolontariusze, czy ministranci w swojej parafii.

25 marca br. rozpoczęli intensywne szkolenie podstawowe na obiektach wojskowych w Dęblinie. Pomyślnie zdali „pętlę taktyczną”, a ze strzelectwa, choć wcześniej nie mieli dużego doświadczenia z bronią, wszyscy otrzymali najwyższe oceny. Pytani o szkolenie, jednogłośnie mówią:

Czujemy się tutaj jak w domu, zajęcia są ciekawe, ludzie w porządku, można nawiązać przyjaźnie na całe życie.

9 kwietnia br. bracia Kruk z dumą wypowiedzieli słowa roty przysięgi wojskowej i rozpoczęli służbę w 2 Lubelskiej Brygadzie OT w 24 chełmskim batalionie lekkiej piechoty.

Pełny wywiad z braćmi Kruk w pliku dźwiękowym, prowadzący rozmowę szer. Marcin Superczyński.

por. Marta GABOREK
Oficer prasowy 2 Lubelska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Trenuj z Wojskiem w ferie
SP Sonda,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia,  Zdrowy styl życia,  CSWOT 
Terytorialsi podsumowali sportowe zmagania za 2022 rok
Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Wydarzenia 
Służba to nasz przywilej!
Wyróżnienia,  Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe,  Wydarzenia