„Ja żołnierz Wojska Polskiego…” – nowi żołnierze w szeregach Terytorialsów
12.04.2022

„Ja żołnierz Wojska Polskiego…” – nowi żołnierze w szeregach Terytorialsów

 

W miniony weekend słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało blisko 150 żołnierzy-ochotników. Nowi Terytorialsi zasilili szeregi trzech brygad Obrony Terytorialnej. Przysięgi odbyły się w Lublinie, Braniewie i Książenicach.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Województwo lubelskie:

W sobotnie przedpołudnie słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !” z dumą wypowiedziało blisko 50 ochotników z Lubelszczyzny, którzy ukończyli właśnie szkolenie podstawowe.

Ceremonia odbyła się na placu apelowym na terenie koszar przy ul. Droga Męczenników Majdanka w Lublinie. Nowi żołnierze złożyli przysięgę w obecności licznie zgromadzonych gości, swoich rodzin i bliskich.

Wśród ochotników jest, m.in. mechanik, magazynier, leśnik, informatyk, hydraulik, bankowiec, listonosz, kosmetyczka, nauczyciel. Średnia wieku to 32 lata. Nowi żołnierze rozpoczną służbę w pododdziałach 2 LBOT, zgodnie z rejonem swojego zamieszkania.

Województwo warmińsko-mazurskie:

Niemal 60 nowych żołnierzy złożyło 9 kwietnia przysięgę w Braniewie i tym samym dołączyło do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze szkolili się w 43 batalionie lekkiej piechoty. Teraz zasilą macierzyste bataliony tak w Braniewie, jak i w Olsztynie, Morągu, Giżycku i nowym batalionie w Ełku.

Nowi terytorialsi przez minione 16 dni szkolili się w braniewskiej jednostce, poznając praktyczne umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy i topografii. „Szesnastka” to jedynie wstęp do 3-letniego szkolenia. Tyle bowiem trwa formacja terytorialsa. Są to nie tylko szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu. To także szkolenia dodatkowe i dwutygodniowy „poligon” (szkolenie zintegrowane), po każdym roku służby.

Województwo mazowieckie:

W miniony weekend odbyła się pierwsza w historii 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięga wojskowa na terenie kompleksu wojskowego w Książenicach.  

9 kwietnia blisko 40 ochotników wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej i tym samym zasiliło szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej w Książenicach (pow. Grodzisk Mazowiecki) i była zwieńczeniem dwutygodniowego szkolenia podstawowego. Przysięga mała szczególny charakter, bo choć żołnierze 6MBOT regularnie pojawiają się w Książenicach, to po raz pierwszy odbyła się tam tak ważna i podniosła uroczystość.

Wojska Obrony Terytorialnej budowane są na fundamencie ochotników, którzy stanowią 90% stanu osobowego formacji. Ochotnicy są swoistą mieszanką doświadczeń, kompetencji oraz zainteresowań. Wśród 32 tys. żołnierzy WOT można spotkać przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów i grup społecznych. Poświęcają oni swój czas, by uczyć się, jak bronić Ojczyzny, swego domu i jak być pomocnym ramieniem dla społeczności, z której się wywodzą.

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Weekend pełen uroczystych wydarzeń- zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne cztery brygady rosną w siłę
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja