Budowanie potencjału batalionu dowodzenia

 

W niedzielę, 20 lutego w Zegrzu odbyła się pierwsza przysięga żołnierzy terytorialnej służby wojskowej batalionu dowodzenia. Na mocy podpisanej 18 marca 2021 r. w Zegrzu decyzji MON w sprawie utworzenia kolejnych jednostek WOT rozpoczęto formowanie batalionu dowodzenia – pododdziału zabezpieczającego dowództwo WOT.

Rozwój kolejnego batalionu, umożliwia budowanie docelowych zdolności. Co więcej służba w batalionie dowodzenia w przeciwieństwie do batalionów lekkiej piechoty jest bardzo specyficzna i wiąże się z specjalistycznymi szkoleniami i umiejętnościami.

„Batalion dowodzenia w swoim założeniu ma być ukompletowany w przybliżonym stosunku 50/50 żołnierzy zawodowych i terytorialnej służby wojskowej. Ukierunkowani jesteśmy na realizacje ściśle określonych działań z zakresu między innymi łączności i logistyki. Dlatego duży nacisk po szkoleniu podstawowym kładziemy na szkolenie specjalistyczne” – podkreślił dowódca batalionu dowodzenia ppłk Piotr Osiński.

Podczas uroczystej zbiórki 14 żołnierzy-ochotników złożyło przysięgę wojskową na sztandar Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. Batalion dowodzenia będzie zabiegał o przyjęcie i kontynuowanie tradycji batalionu Czata 49, którego sztandar towarzyszył uczestnikom niedzielnego zwieńczenia 16 dniowych wysiłków podczas szkolenia podstawowego. W związku z obchodami 80-lecia przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową podczas składania przysięgi odczytane zostały słowa przysięgi wojskowej, jaką składali poprzednicy Terytorialsów, żołnierze AK.

Wśród zaproszony gości był Pan Jerzy Józef Mindziukiewicz ps. „Jur” – polski działacz konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej oraz powojenny działacz kombatancki, wiceprezes i skarbnik Prezydium Zarząd Związku Powstańców Warszawskich oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Batalion dowodzenia stacjonuje w Zegrzu i do końca roku zrealizuje po 2 szkolenia podstawowe i wyrównawcze. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu z rekruterami, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania oraz pomogą załatwić formalności związane ze złożeniem wniosku do WOT https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Ostatnie przysięgi w ramach „Ferii z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Tradycja,  Zaciąg,  Przysięgi,  Klisz 
Nadchodzące przysięgi – zapowiedź
Akredytacje,  Przysięgi,  Wydarzenia 
Zapowiedź: Blisko 380 Terytorialsów złoży przysięgę w ten weekend
Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia