Kolejnych 400 żołnierzy złożyło przysięgi wojskowe
15.02.2022

Kolejnych 400 żołnierzy złożyło przysięgi wojskowe

 

W ubiegły weekend w  Wojskach Obrony Terytorialnej odbyło się pięć przysiąg wojskowych. Ogółem zaprzysiężonych zostało blisko 400 żołnierzy, którzy zakończyli szkolenie podstawowe w ramach programu „Ferie z WOT” w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Województwo dolnośląskie:

W niedzielę, 13 lutego w Świętoszowie odbyła się pierwsza w tym roku przysięga w 16 Dolnośląskiej Brygadzie OT. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 140 żołnierzy-ochotników po szkoleniu podstawowym w ramach „Ferii z WOT”. W związku z tegorocznymi obchodami 80 rocznicy powstania AK przysięgę przyjął kpt. Stanisław Wołczaski - żołnierz AK, Powstaniec Warszawski. W ten sposób żołnierze symbolicznie oddali cześć i szacunek tym, którzy ginęli za Niepodległą Polskę. Wyróżniony żołnierz, który uzyskał najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego złożył przysięgę na sztandar AK i wypowiedział słowa historycznej roty przysięgi.

Województwo mazowieckie:

Tego samego dnia na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT. Zaprzysiężonych zostało 51 żołnierzy, uczniów, studentów i nauczycieli, którzy zrealizowali szkolenie w ramach "Ferii z WOT".

Dzień wcześniej, w sobotę 12 lutego, odbyła się pierwsza w 2022 roku przysięga wojskowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.  32 nowo wcielonych żołnierzy wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej zaczynając od słów „Ja żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…”. Szkolenie podstawowe i sama ceremonia przysięgi realizowana była w 64 batalionie lekkiej piechoty w Pomiechówku.

Województwo opolskie:

W sobotę, 12 lutego 2022r. na zamku w Brzegu odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 171 batalionu lekkiej piechoty podlegającego organizacyjnie pod 13 Śląską Brygadę OT. Słowa roty przysięgi wypowiedziało 30 ochotników, którzy w zimowe ferie postanowili założyć mundur i zostać żołnierzami WOT.

Województwo zachodniopomorskie:

Blisko 100 żołnierzy złożyło w niedzielę, 13 stycznia, przysięgę wojskową na terenie jednostki w Trzebiatowie. Była to druga co do wielkości przysięga w historii 14 ZBOT. Uroczystość odbyła się w przeddzień 80-lecia utworzenia Armii Krajowej, której tradycje dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej. „To męstwo i poświęcenie jej żołnierzy - kobiet i mężczyzn jest dla nas wzorem i chlubą „ powiedział żołnierzom dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady OT płk Tomasz Borowczyk.

Podczas uroczystości odczytano tekst roty przysięgi, którą składali żołnierze Armii Krajowej: „W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia. Prezydentowi Rzeczypospolitej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy dochowam niezłomnie cokolwiek by mnie spotkać miało”.

Zespół prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Weekend pełen uroczystych wydarzeń- zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne cztery brygady rosną w siłę
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja