"Teraz będziemy razem służyć." Wspomnienie na Dzień Dziadka

 

W ten szczególny dzień nasz żołnierz st. szer. Natalia Gieroim podzieliła się z nami historią swojego śp. pradziadka - Witolda, żołnierza AK, uhonorowanego Złotym Krzyżem Zasługi, Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem AK i Krzyżem Partyzanckim. Uszanujmy pokolenie, które budowało naszą historię!


Kpt. Witold Tracewicz, ps. „Starszyński” (ur. 14.12.1921 r. w miejscowości Choduciszki, województwo Wilno) ukończył Gimnazjum w Święcianach i w wieku 14 lat wstąpił do Związku Strzeleckiego. W obecności Józefa Dąbrowicza, ps. „Kula” oraz Andrzeja Spasiewicza ps. „ Dąb” złożył przysięgę w Wodociszkach. W 1942 roku, wstąpił do 23 Brygady - Żejmiana, następnie do 36 Brygady. Brał udział w Akcji: „Burza”, „Ostra Brama - oswobodzenie Wilna spod jarzma Niemców i Sowietów”. Uczestniczył w ratowaniu 50 żołnierzy od zsyłki na Kaługę. Trzy razy skazany na karę śmierci: jeden raz przez Niemców, dwa razy przez Sowietów. Po przyjeździe do Polski w 1944 roku, był wielokrotnie przesłuchiwany przez UB.
Od młodych lat z Pradziadkiem łączyła mnie silna więź, był on dla mnie wzorem do naśladowania, Bohaterem i przyjacielem. W dzieciństwie ciągle otaczały mnie opowieści i wspomnienia pradziadka o tym jak z kompanami walczyli o Wolną Polskę. Zawsze zapatrzona w jego szczery uśmiech, który nawet w ciężkich chwilach otaczał ciepłem i empatią każdego, kto tego potrzebował…
Pradziadek był człowiekiem honorowym i oddanym całym sobą ludziom i Bogu. Jego postawa sprawiła, że w dorosłym życiu postanowiłam wstąpić w szeregi WOT i kontynuować zaszczyt jaki przypadł mojej rodzinie - służyć ludziom i Ojczyźnie. Na przysiędze oczywiście nie mogło go zabraknąć. Stojąc na placu wypowiadając słowa przysięgi, łzy napływały mi do oczu, ponieważ on stał po drugiej stronie, ubrany w mundur galowy w wieku 98 lat. Tak jak i on kiedyś, składałam przyrzeczenie Bogu i Polsce. Po uroczystości dziadek powiedział: „Wśród tych 100 żołnierzy widziałem Cię i dumny jestem, że razem z Tobą śpiewałem hymn jako żołnierz z żołnierzem i teraz razem będziemy służyć.
Pradziadek, niezłomny żołnierz Armii Krajowej odszedł na wieczną wartę 7.12.2020 r.
st. szer. Natalia Gieroim

Zespół Prasowy WOT

powiązane informacje

WOT świętował 6-lecie powstania
Tradycja,  Wydarzenia,  Klisz 
Przemówienie Dowódcy WOT z okazji 6lecia istnienia Formacji
Tradycja,  Siły Zbrojne RP,  Klisz 
6-lecie WOT w Rzeszowie
Tradycja,  Wydarzenia,  Siły Zbrojne RP,  Sprzęt i uzbrojenie