Świętokrzyscy Terytorialsi – pomaganie mają we krwi

 

Żołnierska akcja honorowego krwiodawstwa zgromadziła 137 mundurowych dawców. Na przełomie miesięcy listopada i grudnia w województwie świętokrzyskim donacja miała miejsce w trzech lokalizacjach: Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Łącznie zebrano prawie 62 litry krwi.

Terytorialsi z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej na przełomie listopada i grudnia przeprowadzili zbiórkę krwi. Akcja HDK została zorganizowana w odpowiedzi na apel Centrów Krwiodawstw o braku krwi wnikającego z coraz większej ilości zakażeń COVID-19. Wspólne donacje zostały zorganizowane w Kieleckim RCKiK (20 listopad 2021r.) oraz w siedzibach dwóch batalionów lekkiej piechoty, 102 w Sandomierzu (4 grudnia 2021r.) oraz 103 w Ostrowcu Świętokrzyskim (27 listopad 2021r.). Do żołnierskiego apelu dołączyli również funkcjonariusze policji oraz innych służb.

Wybranie tego terminu przeprowadzenia zbiórek było celowe, jest to bowiem okres przedświąteczny, a wtedy zawsze występują znaczące braki w bankach krwi. Również czwarta fale ma realny wpływ na spadek donacji.  Akcja naszych żołnierzy jest więc realną odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby społeczeństwa województwa świętokrzyskiego – podkreśla płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT. 

Akcje HDK udało się przeprowadzić przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Sandomierzu. Zbiórka krwi zgromadziła 137 mundurowych którzy łącznie oddali prawie 62 litry krwi. Każdorazowo zwiększa się również liczba dawców którzy pierwszy raz oddają krew, teraz do tego zaszczytnego grona dołączyło prawie 50 żołnierzy.   Była to już kolejna wspólna zbiórka w tym roku. Od początku pandemii Świętokrzyscy Terytorialsi oddali 472 litry krwi podczas 1050 donacji.

Honorowe krwiodawstwo jest strategicznie ważnym projektem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, wynika to oczywiście z misji formacji jaką jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Głównymi celami projektu są poprawa bezpieczeństwa mieszkańców  naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń́ kryzysowych.

Jeśli chcesz dołączyć do Świętokrzyskich Terytorialsów i zostać żołnierzem 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnie nie zwlekaj, miejsce dla Ciebie jest wśród nas !!! Niebawem, od 15 stycznia 2022r. rusza projekt „Ferie z WOT” - wychodzi naprzeciw wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy chcą międzysemestralną przerwę w nauce wykorzystać na szkolenie i rozpoczęcie służby wojskowej w WOT.

Żeby rozpocząć służbę zadzwoń do naszego rekrutera pod nr. tel. 508 247 003 on pomoże dopełnić niezbędnych formalności. Wszystkich informacji dot. rekrutacji również uzyskasz na stronie: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub przy pomocy linii wsparcia rekrutacji do WOT dostępnym pod nr tel. 800-696-077.

kpt. Marcin KOWAL
Oficer prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Świętokrzyscy Terytorialsi "przelali krew"
HDK,  Wydarzenia 
Potrzebna krew
HDK 

Potrzebna krew

Ponad 1000 litrów krwi od Terytorialsów i podchorążych
Odporna wiosna,  HDK,  Zarządzanie Kryzysowe