Weekendowe przysięgi – zapowiedź

 

W nadchodzący weekend blisko 200 ochotników wypowie słowa roty – uroczystej przysięgi wojskowej. W sobotę 30 października br. przysięgę złożą Terytorialsi z województwa podlaskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego oraz śląskiego.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Takie zobowiązanie w nadchodzący weekend podejmie blisko 200 ochotników w 4 miastach: Białymstoku, Lublinie, Toruniu oraz Kielcach. Przysięga wojskowa jest ostatnim etapem szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się w czterech brygadach w drugiej połowie października.

Szkolenie i budowanie potencjału osobowego to jedne z priorytetowych kierunków WOT. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie służbą wojskową w naszej formacji szkolenia dla ochotników odbywają się cyklicznie. W sobotę, 30 października dla jednych przysięga zakończy etap szkolenia podstawowego, z kolei dla ponad 130 ochotników z Wielkopolski będzie to pierwszy dzień, kiedy założą mundur i rozpoczną swoją „szesnatkę”.

Wojska Obrony Terytorialnej niebawem kończą pięć lat. Obecnie w WOT służy ponad 30,5 tys. żołnierzy. Do końca 2021 roku odbędzie się jeszcze 25 szkoleń podstawowych dla osób, które nie miały do czynienia ze służbą wojskową oraz 24 szkolenia wyrównawcze skierowanych do żołnierzy rezerwy. Zważywszy na dotychczasowe powołania można założyć, że do końca roku formacja będzie liczyła ponad 32 tys.

Zapraszamy do wstąpienia w nasze szeregi! WOT oferuje jedyną w swoim rodzaju formę służby wojskowej, którą można pełnić bez rezygnowania z dotychczasowych aktywności w sferze cywilnej. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do kontaktu z naszymi rekruterami: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

Przysięgi

BIAŁYSTOK

W 1 Podlaskiej Brygady OT im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego, ps. „Mścisław” żołnierze złożą przysięgę wojskową na terenie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku o godz. 11:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Łukasz WILCZEWSKI, tel.: 723 252 895.

LUBLIN

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT im. mjr. Hieronima Dekutowskiego, ps. „Zapora” złożą przysięgę na terenie kompleksu wojskowego w Lublinie ul. Droga Męczenników Majdanka o godz. 11:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi kpt. Damian Stanula, tel.: 725 880 174.

TORUŃ

W nadchodzącą sobotę żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”  złożą przysięgę na terenie kompleksu wojskowego w Toruniu przy ulicy Piastowskiej 2 o godz. 11:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi por. Paweł BANASIAK, tel.: 722 386 391.

 KATOWICE

W sobotę, 30 października żołnierze 13 Śląskiej Brygady OT im. ppłk. Tadeusza Puszczyńskiego ps. „Konrad Wawelberg” złożą przysięgę na Placu Żołnierza Polskiego o godz. 12:00.

Akredytację na uroczystość dla mediów prowadzi Monika KRASIŃSKA-LIGEJKA, tel.: 533 717 067.

Zespół prasowy WOT

powiązane informacje

Weekend pełen uroczystych wydarzeń- zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne cztery brygady rosną w siłę
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja