Najlepsza wśród wspaniałych (dwunastek)

 

W weekend 23-24 października toruński poligon stał się areną zmagań Terytorialsów z całej Polski. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej przeprowadziło ogólnopolskie zawody użyteczno-bojowe sekcji lekkiej piechoty WOT. Na linii startu stanęło dwanaście dwunastoosobowych reprezentacji Brygad OT. Tytuł najlepszej "wspaniałej dwunastki" zdobył zespół z 1 Podlaskiej Brygady OT.

„Głównym celem zawodów była weryfikacja wyszkolenia żołnierzy sekcji lekkiej piechoty poszczególnych Brygad. Całość przedsięwzięcia zrealizowana została w sportowej atmosferze, a poziom i przygotowanie „wspaniałych dwunastek” przerosło nasze pierwotne oczekiwania” - powiedział płk Edward Chyła, komendant Centrum Szkolenia WOT z Torunia.

Po oficjalnym rozpoczęciu zawodów, zespoły rozpoczęły rywalizację w konkurencji „Ekstremalny bieg Terytorialsa”. Startując w pełnym oporządzeniu ważącym kilkadziesiąt kilogramów zawodnicy pokonywali 6 kilometrowy bieg połączony z dodatkowymi zadaniami jak przenoszenie drewnianych bali, przerzucanie opony, przepychanie pojazdu ciężarowego czy też czołganie się.

„Przygotowany bieg pod względem kondycyjnym i fizycznym był dla każdego z nas ogromnym wyzwaniem. Wymusił na nas walkę z własnymi słabościami, a także pozwolił sprawdzić i zgrać naszą sekcję.” - dodał ppor. Igor Gutowski z 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT.

Na zakończenie pierwszego dnia zmagań uczestnicy zostali poddani sprawdzianowi skutecznego prowadzenia ognia. W ramach tego zadania „wspaniałe dwunastki” otrzymały polecenie realizacji strzelania z posiadanej etatowo broni w postaci karabinków MSBS GROT, karabinów wyborowych, granatnika RPG czy też karabinu UKM-2000. Co bardzo istotne, zgodnie z regulaminem zawodów do drugiego etapu zakwalifikowanych mogło zostać tylko siedem najlepszych zespołów, które uzyskały najlepsze wyniki ze strzelania oraz najszybciej pokonały trasy biegu.

„Uważam, że idea i pomysł stworzenia zawodów użyteczno-bojowych jest strzałem w dziesiątkę. Mieliśmy możliwość wspólnej rywalizacji oraz wymiany doświadczeń pomiędzy innymi Brygadami OT. Najtrudniejszym elementem do realizacji były postawione zadania strzeleckie, które wykonywaliśmy bezpośrednio po zakończonym biegu pod dużym obciążeniem fizycznym. Hart ducha i determinacja moich żołnierzy skutkowały końcowym sukcesem i zdobyciem drugiego miejsca.- skomentował plut. Janusz Miły z 13 Śląskiej Brygady OT.

W niedzielny poranek, po nocy spędzonej w terenie, uczestnicy siedmiu zakwalifikowanych brygad otrzymali współrzędne miejsca, które stanowiło punkt startowy pętli taktycznej. W ramach tego zadania musieli oni zmierzyć się z konkurencjami z zakresu OPBMR - zakładanie odzieży ochronnej i masek oraz pokonywanie odcinka skażonego terenu, przygotowania i maskowania stanowisk ogniowych, prowadzenia obserwacji, topografii w tym marszu na azymut i orientowania się z mapą, ustawiania min przeciwpancernych czy wykorzystania elementów medycyny pola walki. Podobnie jak w dniu poprzednim i w tym liczyła się nie tylko kondycja fizyczna, ale przede wszystkim umiejętności pracy w zespole oraz posiadana wiedza.

„Zawody były bardzo wymagające najważniejsze, że daliśmy radę. Nie spodziewaliśmy się wygranej jednakże daliśmy z siebie wszystko i jesteśmy bardzo dumni, że udało się zająć pierwsze miejsce, a przede wszystkim zdobyć tytuł najlepszej sekcji lekkiej piechoty WOT. Drużyna wzajemnie się motywowała, a nasz dowódca ciągle powtarzał, że nie liczy się dla niego wygrana ale to byśmy wspólnie i razem  ukończyli zawody!” - podsumował st. szer. Michał Krukowski z 1 Podlaskiej Brygady OT.

Po zsumowaniu punktów wyłoniono zwycięzców. Tytuł najlepszej sekcji lekkiej piechoty zdobyła reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kolejne miejsce na podium zajęli Terytorialsi z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, natomiast miejsce trzecie wywalczyli żołnierze z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

***

Sekcja lekkiej piechoty zwana „Wspaniałą Dwunastką” jest podstawowym elementem bojowym  Wojsk  Obrony Terytorialnej. To zespół dwunastu Terytorialsów, z których każdy specjalizuje się określonymi kompetencjami czyniąc sekcję kompleksową.

ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT

Załączniki

powiązane informacje

Nowi instruktorzy strzelectwa wyborowego w WOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Przyszli oficerowie szkolą się w CSWOT
Kurs AGRYKOLA,  Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Szkolenie Obserwatorów Ognia Artylerii w CSWOT
Szkolenia i ćwiczenia,  CSWOT 
Wojska Obrony Terytorialnej – podsumowanie roku 2023
Promocja oficerska,  Kwalifikacja wojskowa,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Kooperacja,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Międzynarodowe,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Sprzęt i uzbrojenie,  CSWOT