Zapowiedź: Ponad 350 Terytorialsów złoży przysięgę wojskową
24.09.2021

Zapowiedź: Ponad 350 Terytorialsów złoży przysięgę wojskową

 

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” – słowa te wypowie w najbliższych dniach ponad 350 ochotników, którzy zakończyli 16-dniowe szkolenie podstawowe. Uroczystości odbędą się aż w 6 lokalizacjach. W sobotę (25 września) przysięgę złożą ochotnicy do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w: Lublinie, Radomiu, Zgierzu i Kielcach. W niedzielę (26 września) słowa roty przysięgi wybrzmią w Zegrzu, a w poniedziałek (27 września) na Placu Wolności we Wrocławiu.

 

25 września (sobota)

KIELCE, godz. 14:00

Słowa roty Przysięgi Wojskowej „ Ja Żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam…” wypowie prawie 100 ochotników z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie miała miejsce na Kieleckim Placu Wolności 25 września br. o godz. 14:00.  Główną grupę przysięgających żołnierzy stanowią uczniowie szkół średnich oraz studenci uczestniczący w programie „Wakacje z WOT”, a pośród nich szer. Jakub Stachurka tegoroczny laureat nagrody „Nadzieja Kielc”. Wspólnie, ramie w ramię, na placu stanie ponad 90 elewów kończących kurs przygotowawczy w Centrum Przygotowań Do Misji Zagranicznych. Będzie to pierwsza wspólna przysięga żołnierzy dwóch rodzajów Sił Zbrojnych RP w regionie świętokrzyskim.

LUBLIN, godz. 11:00

Dobiega końca szkolenie podstawowe rekrutów z województwa lubelskiego, którzy postanowili rozpocząć przygodę z wojskiem i wstąpili w szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Zwieńczeniem trudów szkoleniowych będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w najbliższą niedzielę o godz. 11.00, na terenie kompleksu wojskowego na Majdanku w Lublinie.
Przysięgę na sztandar 2 LBOT tym razem złoży 77 ochotników – mieszkańców Lubelszczyzny. Są wśród nich studenci, uczniowie klas mundurowych oraz przedstawiciele różnych zawodów, m.in. pedagog, kierowca, przedstawiciel handlowy, magazynier, księgowy, operator maszyn i sprzedawca.

ZGIERZ, godz. 11:00

W sobotę, 25 września br. o godz. 11:00 odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie w Zgierzu 13 osób, w tym 7 kobiet. Przyszli żołnierze są w wieku od 18 do 49 lat. Wśród nich jest uczeń liceum mundurowego, pracownicy administracyjni, specjaliści z różnych dziedzin m. in. logistyki, terapeuta zajęciowy, osoby zajmujące kierownicze stanowiska.

RADOM, godz. 12:00

25 września o godzinie 12:00 na terenie kompleksu wojskowego w Radomiu przy ul. Sadków 9 rozpocznie się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego. Osoby, które będą składały przysięgę to w większości uczniowie i studenci, ale są też osoby z doświadczeniem zawodowym. Wszyscy są w wieku od 18 do 25 lat. Uroczystą przysięgę złoży 11 żołnierzy przebywających od 11 września na szkoleniu podstawowym w Radomiu. W tym ważnym w życiu każdego żołnierza momencie, będą ochotnikom towarzyszyły rodziny. W niedzielę wszyscy opuszczą bramy jednostki wojskowej, a swoją dalszą służbę rozpoczną w batalionach zgodnych z miejscem zamieszkania.

 

26 września (niedziela)

ZEGRZE, godz. 9:00

W niedzielę 26 września br. o godz. 9:00 w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu będzie miała miejsce przysięga żołnierzy OT, którzy 11 września br. rozpoczęli szkolenie podstawowe. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 63 żołnierzy w tym 17 kobiet. Wszyscy oni przeszli intensywne szkolenie zakończone egzaminem w formie pętli taktycznej. Będzie to już druga przysięga Terytorialsów w tym miesiącu w Zegrzu.

 

27 września (poniedziałek)

WROCŁAW, godz. 14:00

W najbliższy poniedziałek 27 września br. na placu Wolności we Wrocławiu odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa. Ogółem zaprzysiężonych zostanie blisko 100 żołnierzy, którzy jako pierwsi wypowiedzą słowa roty przysięgi na sztandar 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, który zostanie wręczony brygadzie dzień wcześniej podczas centralnych obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

Słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmią z ust żołnierzy, którzy tym samym rozpoczną swoją służbę na rzecz Ojczyzny, którą pełnić będą w podległych dolnośląskiej brygadzie WOT batalionach lekkiej piechoty w Głogowie i Wrocławiu. Wśród nich, aż 31 nowo zaprzysiężonych Terytorialsów to kobiety, co dowodzi, że w warunkach poligonowych radzą sobie również dobrze co mężczyźni.

Ta uroczystość będzie wyjątkowa, ponieważ w dniu przysięgi, 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej zaprezentuje swój sztandar.

Uroczystość będzie transmitowana na żywo na kanale You Tube WOT:

Zespół prasowy WOT

powiązane informacje

Nadchodzące przysięgi - zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia