Bohaterowie w mundurach wyróżnieni

 

W minioną sobotę, 14 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego i w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej minister Mariusz Błaszczak wręczył żołnierzom wyróżnienia i medale - Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny oraz Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wśród odznaczonych znalazło się pięciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, a 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej została wyróżniona tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego”.

„Miałem dziś zaszczyt wyróżnić żołnierzy, którzy wykazali się odwagą i męstwem ratując życie innych. Dziękuję Państwu za taką postawę. Za postawę służby. Za to, że nie przechodzicie obok, kiedy widzicie, że ktoś potrzebuje pomocy. To jest istota służby wojskowej. Służba wojskowa to nie jest praca, to jest postawa życiowa, stanie na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, ale także pomoc świadczona, tym wszystkim którzy takiej pomocy potrzebują. Gratuluję wszystkim wyróżnionym, a wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego dziękuję za ich codzienną służbę” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z żołnierzami w Warszawie.

Za dokonanie bohaterskich czynów świadczących o ofiarności i odwadze w warunkach pełnienia czynnej służby zostali odznaczeni: st. chor. szt. Piotr PECHTA – Komendant Szkoły Podoficerskiej SONDA w Zegrzu i Toruniu, który uratował życie dziecku poszkodowanemu w wypadku oraz kpr. Mirosław GĄSAK z 5 Mazowieckiej Brygady OT za interwencję w obronie lekarza pełniącego dyżur na SOR szpitala w Wołominie.

Ponadto Minister Obrony Narodowej odznaczył mł. chor. Sławomira KRZEMIŃSKIEGO z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki Srebrnym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny. Brązowy Medal Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny odebrali także z rąk Ministra żołnierze służący w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT: ppor. Sławomir ORCZYK oraz st. szer. Bartosz DZIEWICKI.

Podczas uroczystości 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej wyróżniona została tytułem „Przodujący Oddział Wojska Polskiego” za uzyskanie najlepszych wyników w działalności służbowej w 2020 roku. Jest to jedne z ważniejszych wyróżnień jakie może być przyznane jednostce wojskowej. Odbierając wyróżnienie z rąk Ministra Obrony Narodowej, na ręce dowódcy brygady płk. Tadeusza Nastarowicza zostały złożone słowa uznania i podziękowania dla żołnierzy i pracowników za budowanie atmosfery bezpieczeństwa w województwie lubelskim.

Gratulujemy wszytskim wyróżnionym żołnierzom.  

 

Zespół prasowy DWOT

Załączniki

powiązane informacje

Życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk 
Dowódca Terytorialsów ze świąteczną wizytą na granicy
Siły Zbrojne RP,  Granica,  Społeczne,  Tradycja,  Dowódca WOT,  Stańczyk 
Gala Sportu 2023 - podsumowanie sportowych zmagań Terytorialsów
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia,  Stańczyk,  Dowódca WOT,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca 
Kolejni oficerowie złożyli ślubowanie i dołączyli do WOT
Promocja oficerska,  Społeczne,  Zaciąg