Liczne wcielenie do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT
17.08.2021

Liczne wcielenie do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT

 

13 sierpnia 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej wcieliła blisko 200 ochotników, którzy przejdą szkolenie, zorganizowane w ramach akcji „Wakacje z WOT”. Jest to projekt realizowany w całym kraju, który umożliwia służbę uczniom, studentom, nauczycielom i wszystkim innym osobom będącym w stanie wygospodarować 16 dni potrzebnych na zaliczenie szkolenia podstawowego tylko w okresie wakacyjnym. Prawie połowa z tych osób służyła wcześniej w innych formacjach i ma złożoną przysięgę wojskową. Dla nich przygotowano osobne szkolenie wyrównawcze, które potrwa 8 dni.
 
Młodzi rekruci zmierzą się z intensywnym szkoleniem w warunkach poligonowych pod okiem doświadczony instruktorów z 82 batalionu lekkiej piechoty w Inowrocławiu i 83 blp w Grudziądzu. Będą zdobywać podstawowe umiejętności z zakresu m.in. taktyki, szkolenia strzeleckiego, musztry, regulaminów, czy udzielania pierwszej pomocy. Ich wiedza i umiejętności praktyczne z tych zagadnień zostaną sprawdzone podczas pierwszego poważnego egzaminu na ich żołnierskiej drodze, którym będzie całodniowa pętla taktyczna. Jeżeli ukończą ten etap z pozytywnym wynikiem, zwieńczeniem ich wysiłków będzie wypowiedzenie słów roty przysięgi wojskowej podczas trzeciego święta 8 K-PBOT, które odbędzie się 28 sierpnia na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu.

Nowi Terytorialsi ich pierwsze Święto Wojska Polskiego jako żołnierze spędzą na poligonie. Ich starsi służbą koledzy będą uczestniczyć w piknikach wojskowych w Rypinie (14.08) i Tucholi (15.08). Tak liczne stawiennictwo nowych ochotników do służby jest również efektem wytężonej pracy rekruterów WOT, którzy służą w naszym województwie. Jeżeli zastanawiasz się, czy służba w Siłach Zbrojnych RP jest dla Ciebie, wejdź na stronę rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl i wpisz nazwę swojego powiatu. Otrzymasz kontakt do osoby, która odpowie na pytania dotyczące służby i pomoże dopełnić wszystkich formalności, aby wstąpić w nasze szeregi. Jesteście gOTowi?

W piątym rodzaju Sił Zbrojnych RP służy blisko 30 tys. żołnierzy. Po piątkowym wcieleniu utworzona 15 stycznia 2018 r. 8. K-PBOT liczy już ponad 1800 żołnierzy, którzy na co dzień służą w Toruniu, Inowrocławiu, Grudziądzu i Bydgoszczy. Ich Stały Rejon Odpowiedzialności obejmuje całe województwo kujawsko-pomorskie. Terytorialność spełnia tu kluczową rolę. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej ją społeczności, z którego wywodzą się żołnierze. Teren, który żołnierz zna „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności. W ten sposób piąty rodzaj Sił Zbrojnych wnosi wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Stąd określenie Terytorialsi, które przyjęło się do określania żołnierzy WOT. Motto „zawsze gotowi, zawsze blisko” dopełnia charakteru terytorialnej służby w najbliższej okolicy, z której pochodzą żołnierze.

 

por. Paweł BANASIAK
Oficer Prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Wakacje z WOT ruszają już po raz 5.
Szkolenie w SRO,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg 
Finał Wakacji z WOT 2023
Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Powołanie 
Kolejni oficerowie złożyli ślubowanie i dołączyli do WOT
Promocja oficerska,  Społeczne,  Zaciąg 
Zostań jednym z nas - „Wakacje z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Powołanie