Wakacje z WOT – finałem przysięga w Sandomierzu
20.07.2021

Wakacje z WOT – finałem przysięga w Sandomierzu

 

18 lipca br. żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ,,Nurt” złożyli przysięgę wojskową. Słowa roty przysięgi wypowiedziało ponad 50 żołnierzy. Uroczystość była finałem szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki” w ramach programu „Wakacje z WOT”.

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w niedzielę 18 lipca 2021r. o godzinie 10:30 w Sandomierzu złożyli przysięgę wojskową. Z satysfakcją i dumą słowa roty przysięgi „Ja żołnierz Wojska Polskiego, Przysięgam !!!” wypowiedziało ponad pięćdziesięciu ochotników, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Większość ochotników to uczniowie i tegoroczni absolwenci szkół średnich. Swój wolny czas postanowili wykorzystać na szkolenie w ramach projektu „Wakacje z WOT” by zostać żołnierzami 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej . Pośród przysięgających żołnierzy są uczniowie min. Zespołu Szkół nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szkoły Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie.

„Pomysł na szkolenie podstawowe podczas wakacji to złoty środek na to aby pogodzić naukę, pracę z realizacją swoich marzeń” – dodał dowódca 10. ŚBOT płk Piotr HAŁYS.

To już trzecia w tym roku przysięga Świętokrzyskich Terytorialsów. Natomiast pierwsza z udziałem rodzin przysięgających żołnierzy. Dzięki luzowaniu obostrzeń związanych z COVID-19 rodziny i przyjaciele przysięgających mogli towarzyszyć im w tym jakże ważnym wydarzeniu.

Żołnierze 10 ŚBOT przed złożeniem przysięgi ukończyli intensywne szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna cykl szkoleń w WOT. Potwierdzeniem ukończonego szkolenia był egzamin - „pętla taktyczna”. Praktyczny sprawdzian umiejętności nabytych w czasie „szesnastki” Terytorialsi zdali w miniony piątek na poligonie w Nowej Dębie.

Jeśli zastanawiasz się czy wstąpić w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie czekaj !!! Mamy dla ciebie przygotowane jeszcze dwa szkolenia podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Terminy „szesnastek” to: 14-29 sierpnia oraz 11-26 września. Jeśli masz pytania dotyczące procesu powołania do służby w 10 ŚBOT kieruj je telefonicznie pod nr 792 186 461. Wszelkich informacji dot. procesu rekrutacji uzyskasz również poprzez odwiedzenie serwisu https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. majora cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

por. Marcin KOWAL
Oficer prasowy 10 Świętokrzyskiej Brygady OT

Załączniki

powiązane informacje

Weekend pełen uroczystych wydarzeń- zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne cztery brygady rosną w siłę
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja