Kolejnych 700 żołnierzy złożyło przysięgi wojskowe

 

W ubiegły weekend w  Wojskach Obrony Terytorialnej odbyło się dziesięć przysiąg wojskowych. Ogółem zaprzysiężonych zostało ponad 700 żołnierzy, a wspólnie z terytorialsami rotę przysięgi wojskowej wypowiedzieli absolwenci Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, którzy ukończyli skrócone szkolenie przygotowawcze.

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to akt ślubowania będący jednocześnie wyrazem najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego.

Większość uroczystości odbyła się na terenach wojskowych, ale dzięki złagodzonym wymaganiom sanitarnym po raz pierwszy od wielu miesięcy uczestniczyły w nich rodziny i bliscy żołnierzy.

Województwo podlaskie:

9 lipca, na Placu Czarnieckiego w Tykocinie, odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady OT. Było  to pierwsze, od prawie 17 miesięcy, zaprzysiężenie, które odbyło się poza terenem wojskowych koszar. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 68 ochotników po szkoleniu podstawowym i 41 absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych po szkoleniu przygotowawczym.

Wśród nowych terytorialsów są nauczyciele, pedagodzy, uczniowie, studenci, informatycy, urzędnicy i geodeci; 46 mężczyzn oraz 22 kobiety. Średnia wieku kandydatów wynosi 25 lat.

Województwo mazowieckie:

5 Mazowiecka Brygada OT, link do przekazu z przysięgi: https://fb.watch/6DSU9KY5Qj/

Tego samego dnia na terenie jednostki wojskowej w Ciechanowie odbyła się przysięga wojskowa żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady OT. Zaprzysiężonych zostało 134 żołnierzy, w tym 57 terytorialsów po szkoleniu podstawowym oraz 77 absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych po szkoleniu przygotowawczym.

6 Mazowiecka Brygada OT, link do przekazu z przysięgi: https://youtu.be/UFCkdzZv-kc

Prawie 170 żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej w sobotę, 10 lipca,  na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie.   

Szkolenie podstawowe rozpoczęło się 26 czerwca, a połowa jego uczestników to uczniowie i studenci, którzy do wojska postanowili wstąpić w ramach akcji “Wakacje z WOT”. Oprócz uczniów, na służbę w szeregach mazowieckich terytorialsów zdecydowały się również osoby, których ścieżka kariery jest już określona. To m.in. archeolog, dziennikarka czy prawnik. Jako ciekawostkę warto dodać, że wśród składających przysięgę jest także szeregowa, której rodzice i siostra już służą w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT.

Województwo lubelskie:

2 Lubelska Brygada OT

W piątek, 9 lipca, na terenie jednostki wojskowej Dęblinie odbyła się uroczysta przysięga wojskowa absolwentów klas wojskowych z województwa lubelskiego w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe.

Na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgę złożyło 70 żołnierzy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatanckich, rodziny i bliscy. Wydarzenie uświetnił swoją obecnością gen. bryg. dr inż. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, który skierował do żołnierzy słowa uznania i podziękowania za dojrzałą postawę oraz duże zaangażowanie podczas szkolenia.

Żołnierze składający przysięgę ukończyli, trwającą 12 dni, służbę przygotowawczą dla absolwentów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Szkolenie odbyło się na przykoszarowym placu ćwiczeń taktycznych Zajezierze pod okiem doświadczonych lubelskich terytorialsów.

Województwo kujawsko – pomorskie:

8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT

Podobnie było u kujawsko-pomorskich terytorialsów. Przysięga wojskowa, która odbyła się 9 lipca w Inowrocławiu także była zwieńczeniem 12-dniowej służby przygotowawczej w ramach programu Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe. Przysięgało 55 absolwentów, którzy ukończyli skróconą służbę przygotowawczą.

Województwo warmińsko – mazurskie:

4 Warmińsko-Mazurska Brygada OT

W sobotę, 10 lipca na terenie 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie odbyła się uroczysta przysięga 101 żołnierzy. W uroczystości wziął udział Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 101 ochotników, a sześcioro z nich otrzymało wyróżnienia od szefa MON, za wyniki osiągnięte podczas szkolenia podstawowego.

"Od dziś żołnierze, którzy złożyli przysięgę współtworzą formację niezwykle istotną dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny - współtworzą Wojska Obrony Terytorialnej. Są zawsze gotowi i zawsze blisko. Taka służba żołnierzy WOT" – podkreślił Minister Obrony Narodowej.

Wydarzeniu towarzyszył piknik wojskowy „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" podczas, którego zaprezentowany został sprzęt wojskowy i objęta patronatem Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, wystawa "MOROweDziewCZYNY".

Województwo wielkopolskie:

12 Wielkopolska Brygada OT, link do przekazu z przysięgi: https://youtu.be/gWLUGdLbwv4

W ubiegłą sobotę, na terenie koszar CSWL w Biedrusku, uroczystą przysięgę złożyło 51 terytorialsów; wśród nich 20 kobiet i 31 mężczyzn. Na spędzenie niecodziennych wakacji zdecydowali się nie tylko uczniowie i studenci, ale także mistrzyni karate, sędzia piłki nożnej, elektromechanik, spawacz, lekarz i kucharze.

Województwo podkarpackie:

3 Podkarpacka Brygada OT

41 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej w ubiegłą niedzielę, na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Wszyscy ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

Województwo pomorskie

7 Pomorska Brygada OT

30 ochotników, w tym 19 kobiet, złożyło w ubiegłą niedzielę przysięgę wojskową w Słupsku. Kolejni terytorialsi oficjalnie stali się częścią 7 Pomorskiej Brygady OT. Dobiegające końca szkolenie było szczególne, ponieważ odbywało się w ramach projektu „Wakacje z WOT”, który daje możliwość uczniom, studentom i nauczycielom rozpoczęcia służby wojskowej w okresie wolnym od obowiązków szkolnych. Swoją służbę pełnić będę w batalionach lekkiej piechoty w Malborku i Słupsku.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Pierwsze przysięgi w 2022 roku.
Przysięgi 
Sztandar dla zachodniopomorskich Terytorialsów
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi