Blisko 300 ochotników złożyło przysięgę w miniony weekend
28.04.2021

Blisko 300 ochotników złożyło przysięgę w miniony weekend

 

W miniony weekend, tj. 24 i 25 kwietnia, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało blisko 300 ochotników i tym samym dołączyli do grona żołnierzy Wojska Polskiego. Nowi Terytorialsi zasilili szeregi pięciu brygad Obrony Terytorialnej. Przysięgi w ścisłym reżimie sanitarnym odbyły się w siedmiu lokalizacjach: Morągu, Giżycku, Ciechanowie, Pomiechówku, Radomiu, Słupsku i Zgierzu.

24 kwietnia odbyły się dwie uroczystości zaprzysiężenie w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. 43 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową na koszarach 42 batalionu lekkiej piechoty w Morągu oraz 28 żołnierzy na koszarach 41 batalionu lekkiej piechoty w Giżycku. Podczas uroczystości odbyła się również promocja na pierwszy stopień podoficerski absolwentów kursu „Sonda”, aktu wręczenia dokonał dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT płk Mirosław Bryś.

Tego samego dnia w Ciechanowie przysięgę wojskową złożyło 41 ochotników do pełnienia służby w 5 Mazowieckiej Brygadzie OT. Nowi Terytorialsi pochodzą z 14 powiatów północnego Mazowsza oraz prawobrzeżnej Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowią mieszkańcy powiatu ciechanowskiego, legionowskiego oraz stolicy. Wśród nowych żołnierzy jest 8 studentów, 2 nauczycieli, menagerowie, kilku pracowników Tramwajów Warszawskich, kierowcy zawodowi, pracownicy banków, ochroniarze. Uroczystość można obejrzeć na kanale You Tube WOT:

Rekordowa liczba, bo aż 111 nowych żołnierzy zastała zaprzysiężona w miniony weekend w 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Ze względu na reżim sanitarny i dużą ilość ochotników, po raz pierwszy w historii 6 Mazowieckiej Brygady OT szkolenie zostało podzielone i odbywało się równolegle w dwóch miejscach: Radomiu i Pomiechówku. Swoją wojskową służbę rozpoczęło m.in. małżeństwo z powiatu radomskiego i rodzeństwo z powiatu nowodworskiego. Wśród nowych żołnierzy jest m.in. utytułowany zawodnik MMA, rekonstruktor historyczny i były policjant.

25 kwietnia słowa roty przysięgi wojskowej wybrzmiały także w 7 Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Była to druga w tym roku uroczystość organizowana w Słupsku, podczas której przysięgę złożyło 15 ochotników w tym 3 kobiety. Wśród nich są m.in. pracownica Muzeum Ziemi Puckiej, pielęgniarka oraz były zawodowy piłkarz. W niedzielę odbyła się także uroczystość zaprzysiężenia ochotników do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w 9 Łódzkiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Przysięgę złożyło 42 ochotników w tym 13 kobiet.

***

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już ponad 28 tys. żołnierzy, z tego ponad 24 tys. stanowią ochotnicy. Formacja aktywnie wspiera walkę państwa z pandemią koronawirusa. Każdego dnia żołnierze WOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych wspierają szpitale i placówki medyczne, pobierają wymazy, pomagają seniorom i kombatantom oraz wspierają organizacje pozarządowe i samorządy.

 

Zespół Prasowy Dowództwa WOT

Załączniki

powiązane informacje

Nadchodzące przysięgi- zapowiedź
Przysięgi 
Weekendowe przysięgi – zapowiedź
Przysięgi 
Sztandar dla zachodniopomorskich Terytorialsów
Sztandary,  Tradycja,  Przysięgi