Ponad 400 ochotników złożyło przysięgę w miniony weekend
29.03.2021

Ponad 400 ochotników złożyło przysięgę w miniony weekend

 

„Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!” - ponad czterystu ochotników złożyło w miniony weekend przysięgę wojskową. Słowa roty wybrzmiały 27 i 28 marca w dziewięciu brygadach Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przysięga wojskowa, to kilka prostych, a zarazem uroczystych słów, które wiążą  ochotnika ze służbą wojskową. W polskim ceremoniale wojskowym jest formą bardzo uroczystą. Stanowi akt lojalności żołnierza wobec kraju i sił zbrojnych. W Wojskach Obrony Terytorialnej przysięgę składają żołnierze, którzy ukończyli szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Żołnierze, którzy wstąpili w szeregi WOT z innych rodzajów sił zbrojnych, lub z rezerwy i składali już przysięgę, przechodzą jedynie ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze, wdrażające w funkcjonowanie w WOT.

Wszystkie zaprzysiężenia odbyły się w reżimie sanitarnym, na terenie jednostek wojskowych, bez udziału gości. 

27 marca w Białymstoku przysięgę wojskową złożyło 43 żołnierzy, w tym 10 kobiet, którzy będą pełnili służbę w 1. Podlaskiej Brygadzie OT. Wśród nowych terytorialsów znaleźli się uczniowie, studenci, nauczyciel, urzędnik, honorowi krwiodawcy oraz zwyciężczyni sztafety maratońskiej. Ponadto do 1 Podlaskiej Brygady OT dołączyło 25 żołnierzy rezerwy, którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze. Transmisję uroczystości można obejrzeć na kanale YouTube Wojsk Obrony Terytorialnej.

Twego samego dnia przysięgę złożyli ochotnicy do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej w 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie OT. Słowa roty w Inowrocławiu wypowiedziało 42 żołnierzy, w tym 15 kobiet. Wśród nich znajdują się m.in. listonosz, ratownik WOPR, murarz, mechanik samochodowy czy ślusarz. Osiągnięcia jakimi mogą pochwalić się nowi żołnierze WOT to: II miejsce na Mistrzostwach Polski w Karate, Mistrzostwo Polski (kat. juniorów) w wioślarstwie, III miejsce w Pucharze Polski w boksie oraz wicemistrzostwo Polski w koszykówce kobiet.

W minioną sobotę odbyła się również uroczysta przysięga w 12 Wielkopolskiej Brygadzie OT. Na terenie koszar w Lesznie słowa przysięgi wypowiedziało 52 rekrutów, wśród nich 11 kobiet. Na służbę zdecydowali się ojciec, żołnierz który powrócił do wojska i jego syn po szkoleniu podstawowym, księgowa, nauczycielka, instruktor karate, tokarz, fryzjer i uczniowie. Transmisję uroczystości można obejrzeć na kanale YouTube WOT.

W niedzielę, 28 marca br. odbyła się 32. przysięga w historii 2. Lubelskiej Brygady OT, a 3 przysięga w tym roku. Był to wyjątkowy dzień dla 73 ochotników z województwa lubelskiego, którzy podjęli decyzję, aby zostać żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i służyć swojej małej ojczyźnie oraz lokalnej społeczności. W gronie tym znalazło się aż 19 kobiet. Wśród żołnierzy, którzy wstąpili w szeregi 2 lubelskiej Brygady OT są przede wszystkim osoby młode - 29 uczniów i studentów, 3 nauczycieli oraz przedstawiciele różnych zawodów, jak fizjoterapeuta, opiekun medyczny, urzędnicy.

28 marca słowa przysięgi wybrzmiały również na terenie jednostki wojskowej w Słupsku, gdzie przysięgę złożyło 38 żołnierzy. Była to już trzecia tegoroczna przysięga pomorskich Terytorialsów, jednak pierwsza, która odbywa się w mieście nad Słupią. Dokładnie o tej samej godzinie przysięgę złożyło również 30 żołnierzy z 14. Zachodniopomorskiej Brygady w Szczecinie - Podjuchach. 

W niedzielę odbyła się również przysięga wojskowa na kieleckiej Bukówce. Szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady OT zasiliło 85 żołnierzy, w tym 27 kobiet. Wśród nich znajdują się trener personalny, sędzia judo, bokser, leśniczy, pielęgniarki, pedagodzy, operator sprzętu ciężkiego oraz pracownicy administracji samorządowej. Do przysięgających dołączyło również 51 żołnierzy rezerwy którzy ukończyli szkolenie wyrównawcze.

O godzinie 11:00 w niedzielę, odbyły się również uroczyste przysięgi w 11. Małopolska Brygadzie OT oraz 16 Dolnośląskiej Brygadzie OT. Była to pierwsza w tym roku przysięga we Wrocławiu, podczas której słowa roty wypowiedziało 27 ochotników.

Na terenie jednostki wojskowej w podkrakowskiej Rząsce zaprzysiężono 35 ochotników w tym 5 kobiet. Wśród nowych żołnierzy są między innymi administratywista, technik weterynarii, animator kultury, geodeta oraz prawnik.  Przysięgę małopolskich terytorialsów można obejrzeć na kanale You Tube WOT

*****

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni już blisko 28 tys żołnierzy, z tego ponad 24 tys stanowią ochotnicy. Formacja aktywnie wspiera walkę państwa z panemią koronawirusa. Każdego dnia nawet sześć tysięcy żołnierzy WOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych wspiera szpitale i placówki medyczne, pobiera wymazy, wspiera szczepienia, wspiera seniorów oraz kombatatntów, organizacje pozarządowe oraz samorządy.

Zespół Prasowy Dowództwa WOT

Załączniki