SpoKREWnieni Służbą - 4. edycja akcji
2.03.2021

SpoKREWnieni Służbą - 4. edycja akcji

 

Przy okazji obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, szef MON – Mariusz Błaszczak zainaugurował 4. edycję wojskowej akcji honorowego krwiodawstwa SpoKREWnieni Służbą.

– „Dzisiaj po raz czwarty inaugurujemy, akcję SpoKREWnieni Służbą. Jest to akcja honorowego krwiodawstwa, (…) służąca ratowaniu życia innym” – powiedział minister.  W ten sposób po raz kolejny zostanie oddany hołd Żołnierzom Niezłomnym. Minister Błaszczak podczas inauguracji akcji wspomniał o tym, że niektóre brygady Wojsk Obrony Terytorialnej noszą imiona Żołnierzy Wyklętych. – „Pamiętamy na co dzień o najwyższym oddaniu, ofierze złożonej przez Żołnierzy Wyklętych, o ich patriotyzmie, (…) który jest wzorem do naśladowania”.

Akcja SpoKREWnieni Służbą – „To akcja służąca ratowaniu życia innym” – podkreślił minister – „(…) dla nas wszystkich dowód tego, że obecnie służący w Wojsku Polskim Żołnierze są ofiarni, (…) są gotowi do tego, żeby zawsze nieść pomoc. Żołnierze Wojska Polskiego stojąc na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, są też gotowi do tego żeby nieść pomoc potrzebującym. Dzielenie się dobrem z innymi, poświęcanie się dla innych, to jeden z symboli służby wojskowej. To jej kwintesencja.

Minister podziękował żołnierzom-krwiodawcom za ich zaangażowanie oraz zaapelował: –„Zachęcam i dziękuję za oddawanie krwi. Stąd zachęcam i dziękuję za oddawanie osocza”.

Żołnierze i pracownicy cywilni wojska od 01 do 31 marca 2021 roku będą oddawać krew w punktach poboru na terenie całego kraju. Zebrana krew trafi do potrzebujących i chorych w całej Polsce. Akcja trwa od 2018 roku.

W 2018 roku, funkcjonariusze służb podległych MSWiA i pracownicy cywilni służb oraz żołnierze i pracownicy cywilni Wojska Polskiego oddali 6.951 litrów krwi. W tym żołnierze zawodowi Wojsk Obrony Terytorialnej, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 105,3 litrów krwi poprzez 234 donacji.

W 2019 roku w akcji SpoKREWnieni Służbą żołnierze Wojska Polskiego, pracownicy i podchorążowie oddali ponad 5.173 litrów krwi. W tym żołnierze zawodowi WOT, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 216,1 litrów krwi w 496 donacjach.

W 2020 roku akcja  ze względu na walkę z pandemią koronawirusa miała szczególne znaczenie – Wojsko Polskie przez 2020 rok zebrało ponad 12.660 litrów krwi. W tym żołnierze zawodowi WOT, żołnierze OT oraz pracownicy cywilni WOT oddali 797,3 litrów krwi w 1.787 donacjach. Ponadto 2020 roku 125 żołnierzy „ozdrowieńców” oddało 81,8 litrów osocza.

Krew i osocze, to bezcenny i niezastąpiony lek, której niczym się nie da zastąpić. Przywraca zdrowie, ratuje życie pacjentów oraz ofiar wypadków, którzy utracili swoją krew. Ty też możesz pomóc! Dołącz do akcji SpoKREWnieni Służbą. To tak niewiele – dla Ciebie, a tak bardzo dużo – dla innych. Oddaj krew lub jej składniki i tym samym uratuj komuś życie

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

powiązane informacje

Świętokrzyscy Terytorialsi "przelali krew"
HDK,  Wydarzenia 
Święto 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej
Wyróżnienia,  HDK,  Społeczne,  Tradycja,  Lokalne 
Wyróżnienia krwiodawców w oliwkowych beretach
Wyróżnienia,  HDK