Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w pamięci dla Żołnierzy Wyklętych

 

1 marca, o godz. 18:30, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” przygotował wzruszające, artystyczne przeżycie z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Koncerty pieśni patriotycznych wykonany przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” obejrzeć będzie można online, na oficjalnym profilu Facebook oraz YouTube Zespołu.

1 marca obchodzone jest święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzone jest w Polsce od lat dziesięciu. 9 lutego 2011 r. Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na święto ustanowiono datę 1 marca.

Data była przypadkowa. Śp. Janusz Kurtyka, prezesa IPN, proponując datę 1 marca wskazywał, że jest to rocznica wykonania wyroku śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Co roku – 1 marca – z tej okazji w całej Polsce dobywają się wykłady, dyskusje, koncerty, spotkania wspomnieniowe i uroczystości patriotyczne poświęcone Żołnierzom Wyklętym. W tym roku mija 70 lat od tej chwili.

Na tę okoliczność Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny przygotował koncert online pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Od kilku lat Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” aktywnie uczestniczy w obchodach tego święta, koncertując w całej Polsce z programem pieśni patriotycznych. W tym roku, aby przybliżyć ten repertuar jak największej liczbie odbiorców artyści wystąpią z koncertem online”– czytamy na facebookowej stronie Zespołu. Transmisja z Kameralnej Sali Koncertowej odbędzie się na oficjalnym profilu Facebook oraz YouTube Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Repertuar koncertu nada wydarzeniu niezapomniany charakter. Pieśni patriotyczne symbolizują jedność i odrębność narodu oraz są formą społecznej manifestacji uczuć. Opiewają niezwykłe czyny bohaterów lub upamiętniają wielkie wydarzenia związane z obroną wolności i niepodległości. Za pośrednictwem łączy internetowych publiczność będzie mogła wysłuchać w wykonaniu artystów z Koszęcina kolekcji najpiękniejszych pieśni patriotycznych.

Koncert rozpocznie popularna pieśń partyzancka „Rozszumiały się wierzby płaczące" w opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego. W programie znajdą się także m.in. „Pieśń o Ojczyźnie" z muzyką twórcy i patrona zespołu Stanisława Hadyny i słowami Zdzisława Pyzika, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada" w oryginalnym opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Krajowej" opracowany na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk" przez Krzysztofa Dziewięckiego, „Jak długo w sercach naszych" oraz popularna pieśń wojskowa „Czerwone maki na Monte Cassino".

Wśród utworów dedykowanych Żołnierzom Wyklętym zabrzmią także najbardziej popularne pieśni okresu Powstania Warszawskiego, które Zespół "Śląsk" po raz pierwszy przygotował kilka lat temu z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK „Zośka". W finale zabrzmi zaś pieśń „Boże, coś Polskę" oraz „Mazurek Dąbrowskiego".

Jak powiedziała rzecznik zespołu – Pani Agnieszka Kukuła – „Koncert jest wyrazem wielkiego szacunku wyrażonego muzyką i pieśnią, w podziękowaniu za bohaterstwo, niestrudzoną walkę dla Ojczyzny, ale przede wszystkim z wdzięczną pamięcią o tych, którzy oddali swoje życie dla wolnej Polski”.

Od początku formowania Wojsk Obrony Terytorialnej pewne było, że tradycje jej lokowane będą w Armii Krajowej. AK była formacją ochotniczą o charakterze terytorialnym, podobnie jak dzisiejsze wojska OT. Terytorialsi jak niegdyś akowcy, a potem Żołnierze Wyklęci, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami. Jest to gotowość do obrony własnej ojczyzny.

Oddajemy cześć i hołd Żołnierzom Wyklętym, żołnierzom, którzy byli najwierniejszymi z wiernych. Nie porzucili broni wtedy, kiedy jedna okupacja była zastąpiona drugą okupacją Walczyli, choć nie musieli. Byli wierni składanej przysiędze do końca, byli ofiarni, kochali Polskę, kochali wolność, oddawali swoje życie za naszą Ojczyznę. Brali w niej udział ci sami żołnierze co w czasie wojny. Kontynuowali walkę, bo nie mogli się pogodzić z brakiem niepodległości Polski. Wszyscy żołnierze, którzy walczyli po zakończeniu działań wojennych w 1945 r., byli wcześniej w konspiracji i pozostali w niej nadal. Wszystkie te organizacje, które działały dalej, wywodziły się w zasadzie z Armii Krajowej.

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

powiązane informacje

Zapraszamy na WOTgames – rodzinne pikniki sportowe w całej Polsce
Społeczne,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Wspieramy seniorów i kombatantów w procesie szczepień
Społeczne,  Zarządzanie Kryzysowe