Dzień Myśli Braterskiej

 

W „Dniu Myśli Braterskiej” wszystkim druhnom i druhom życzymy głębokich przeżyć, magicznych chwil i niesłabnących więzi

„Dzień Myśli Braterskiej” jest jednym z ważniejszych wydarzeń w środowisku harcerskim. Harcerze spotykają się wspólnie przy symbolicznym ogniu, aby podtrzymywać ducha braterstwa i przyjaźni. Okrąg wokół lilijki na krzyżu harcerskim oznacza, poza dążeniem do ideału, zasiadanie we wspólnym kręgu. My, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, zasiadamy wspólnie do tego okręgu, by podkreślić równorzędność obu społeczności. Zasiadając do wspólnego w kręgu, razem z harcerzami pragniemy rozpalić ogień, który ma nas zbratać, ogrzać, wyciszyć, zapewnić bezpieczeństwo, dostarczyć światła. Dosłownie i w przenośni.

„Dzień Myśli Braterskiej” jest właśnie po to, by wzmacniać więzi i poczuć, że jest częścią wspólnoty. W tym szczególnym dniu łączymy się z ruchem harcerskim, by pokazać, że wszyscy jesteśmy częścią jednego ruchu, a wszelkie podziały są tylko pozorne. I mimo, że obie formacje są jak dwie różne liny, to wspólnie z harcerzami zawiązać chcemy symboliczny braterski węzeł płaski, który łączy to co różne, wytrzymuje ciężkie próby, daje wiele możliwości.

Wojska Obrony Terytorialnej i harcerstwo mają wiele wspólnego. Łączą je te same wartości; patriotyzm, oddanie Ojczyźnie i szacunek do munduru i tradycji. Jednocześnie, to co mają wspólnego, to zakorzenienie w środowisku, lokalnym, związane ze swoim  regionem i społecznością lokalną. Łączy je również historia. Obie formacje zawsze były nośnikiem najważniejszych polskich wartości. Wielu żołnierzy w przeszłości i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wywodzi się ze środowiska harcerskiego i czynnie w tym środowisku działa.

W „Dniu Myśli Braterskiej” wszystkim druhnom i druhom życzymy głębokich przeżyć, magicznych chwil i niesłabnących więzi. Bądźcie dumą dla przodków i przykładem dla przyszłych pokoleń młodych Polaków. Czuwaj!

Pomysł ustanowienia „Dnia Myśli Braterskiej” zrodził się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 r. w Stanach Zjednoczonych. Wybór daty padł na 22 lutego – rocznicę urodzin założycieli skautingu. „Dzień Myśli Braterskiej” upamiętnia urodziny Roberta i Olave Baden-Powell. To dzięki parze Naczelnych Skautów ludzie z całego globu od ponad stu lat nawiązują ze sobą i ze światem skautowe więzi. W Polsce ideę skautową orędowali Olga i Andrzej Małkowscy. Szukając momentu, który można by wskazać jako oficjalny początek ruchu skautowego na ziemiach polskich, najczęściej przywołuje się powołanie do życia organizacyjnego drużyn lwowskich. Miało to miejsce 22 maja 1911 r.

 

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

powiązane informacje

Zapraszamy na WOTgames – rodzinne pikniki sportowe w całej Polsce
Społeczne,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Bohaterowie w mundurach wyróżnieni
Społeczne