Pięć przysiąg Terytorialsów w rocznicę powstania Armii Krajowej
11.02.2021

Pięć przysiąg Terytorialsów w rocznicę powstania Armii Krajowej

 

Przysięga wojskowa, to kilka prostych, a zarazem uroczystych słów, które wiązały człowieka ze służbą wojskową. W polskim ceremoniale wojskowym jest formą bardzo uroczystą, i stanowi akt lojalności żołnierza wobec kraju i sił zbrojnych. W Wojskach Obrony Terytorialnej przysięgę składają ją żołnierze, którzy ukończyli szkolenie przygotowawcze.

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg”. - te 4 wersy, wypowiedziane 14 lutego 2021 r. przez 203 żołnierzy OT, zawierają najistotniejsze kwestie dla żołnierza: wierną służbę państwu, obronę jego niepodległości, dbanie o dobre imię armii, przestrzeganie porządku konstytucyjnego, obrona sztandaru wojskowego oraz mężna walka w sytuacji zagrożenia kraju.

To zobowiązanie, tych kilka prostych, a zarazem uroczystych słów, które wiążą człowieka ze służbą wojskową, złożyli żołnierze w wieku od 19 do 51 roku życia, w tym uczniowie, studenci, osoby pracujące, a także prowadzące własną działalność gospodarczą. Byli wśród nich przedstawiciele takich zawodów jak: górnik, technolog, kierowca, dyżurny ruchu PKP, prawnik, fizjoterapeuta, kucharz, informatyk, psycholog, fotograf, nauczyciele, oraz pracownicy administracji publicznej, w tym funkcjonariusz celno-skarbowy. Od dnia złożenia przysięgi zasilają oni szeregi 9 Łódzkiej (45 żołnierzy), 7 Pomorskiej (34 żołnierzy), 3 Podkarpackiej (73 żołnierzy), 13 Śląskiej (25 żołnierzy) oraz 2 Lubelskiej (26 żołnierzy) Brygady OT.

Przysięga podkarpackich terytorialsów była transmitowana na kanale You Tube Wojsk Obrony Terytorialnej:

Pamięć o złożeniu przysięgi ma zagrzewać żołnierzy OT do poświęceń, umacniać ich męstwo oraz wspierać w godzinach najcięższych prób.

Przysięga wojskowa zbiegła się datą oficjalnego powołania Armii Krajowej, którego data przypada na dzień 14 lutego 1942 r. Dotychczas tylko historycy i osoby zainteresowane dziejami konspiracji wiedzieli o tej dacie. WOT, podobnie jak AK, to swego rodzaju formacja ideowa. Żołnierzy łączy nie tylko wspólne szkolenie, nie tylko działania pozamilitarne wynikające z misji OT, ale również koleżeństwo i przyjaźń, które kształtują ich solidarność i zaufanie. St. Likiernik, żołnierz warszawskiego Kedywu, mówił o tym doświadczeniu w sposób następujący: „Świadomość, że zaufanie jest najważniejsze. Solidarność, zaufanie jednych do drugich, pewność, że (…) jeden drugiego nie zostawi na przedpolu. Świadomość, co to znaczy praca w ekipie, w zespole, wśród przyjaciół”*.

 

* T. Leszkowicz, Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, [w:] Siła w tradycji, pod red. J. Furtak, B. Giża, Warszawa 2018.

 

Autor notatki: szer. Iwona Jędruszczuk
Zespół Prasowy, Dowództwo WOT

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Nowi Terytorialsi złożą przysięgę
Powołanie,  Wydarzenia,  Tradycja,  Przysięgi 
Terytorialsi złożą wojskową przysięgę
Wydarzenia,  Tradycja,  Przysięgi 
Małopolska i Wielkopolska mają nowych Terytorialsów
Przysięgi,  Wydarzenia