Zapowiedź: Blisko 120 Terytorialsów złoży przysięgę wojskową.
28.10.2020

Zapowiedź: Blisko 120 Terytorialsów złoży przysięgę wojskową.

 

29 i 30 października br. kolejni ochotnicy do pełnienia terytorialnej służby wojskowej z Podlasia, Lubelszczyzny i Dolnego Śląska złożą przysięgę. Po wypowiedzeniu słów roty przysięgi wojskowej blisko 120 ochotników stanie się żołnierzami Wojska Polskiego. Uroczystości odbędą się w trzech lokalizacjach: Białymstoku, Lublinie i Wrocławiu. Z uwagi na stan epidemiologiczny przysięgi odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym bez zaproszonych gości.

 

29 października

BIAŁYSTOK

Czwartek – 29 października, godz. 11.00 to termin, kiedy uroczystą przysięgę na sztandar złoży 78 żołnierzy, którzy ukończyli 16 dniowe szkolenie podstawowe i pozytywnie zdali egzamin końcowy. Będzie to czwarta uroczystość w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej ale ze względu na obostrzenia sanitarne nie będą im towarzyszyli najbliżsi. Pomimo epidemii, żołnierze stanęli na wysokości zadania i postanowili swoją postawą obywatelską dać świadectwo swojego patriotyzmu i oddania. Są to w większości uczniowie i studenci w przedziale wiekowym 18-20 lat, z których 30% stanowią kobiety. Uroczystość będzie transmitowana na kanale YouTube WOT.

 

30 października

LUBLIN

W najbliższy piątek – 30 października o godz. 14.00 odbędzie się uroczysta przysięga wojskowa dla kolejnych lubelskich terytorialsów. To jakże podniosłe wydarzenie dla każdego żołnierza odbędzie się na nowym obiekcie 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej naprzeciwko hitlerowskiego obozu zagłady na Majdanku. 29 osobowa grupa żołnierzy reprezentuje miejscowości z terenu całego województwa lubelskiego. Są wśród nich studenci, fryzjerzy, kelner, kierowca, technik komputerowy, nauczyciel. Przysięgę złoży 9 kobiet.

 

30 października

WROCŁAW

Na terenie kompleksu wojskowego, a dokładnie w Sali Tradycji, gdzie swoją siedzibę ma Dowództwo 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej uroczystą przysięgę wojskową na sztandar złoży 9 ochotników chcących dołączyć do grona żołnierzy OT. 30 października o godzinie 11.00 rozpocznie się kameralna uroczystość, która ze względu na panującą sytuację epidemiczną w kraju, nie pozwala na jej organizację w szerokim gronie. Wśród składających przysięgę są specjalista ds. marketingu, analityk działu IT, osoby zajmujące kierownicze stanowiska oraz prowadzące własne działalności gospodarcze. Wstąpienie w szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie dla nich niezapomnianym wydarzeniem.

 

płk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT

powiązane informacje

Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja 
7 Brygad rośnie w siłę - zapowiedź przysiąg
Wydarzenia,  Przysięgi