Odznaka pamiątkowa Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej
26.09.2020

Odznaka pamiątkowa Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej

 

Jutro, podczas święta WOT w Radomiu, dowódca WOT otrzyma z rąk Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej pierwszą odznakę pamiątkową Dowództwa WOT. Odznaka ta jest znakiem dziedziczonej i kultywowanej tradycji oraz honoru żołnierzy Armii Krajowej, zespolenia i przywiązania do Dowództwa WOT. Powstała na bazie krzyża kawalerskiego w kolorze czarnym z obramowaniem w kolorze srebrnym.

Odznakę zaprojektował ppłk Artur Sarzyński, weteran, Kawaler Orderu Krzyża Wojskowego klasy Komandorskiej, który na co dzień służy w Dowództwie WOT. „Chciałem stworzyć odznakę, która będzie noszona z dumą i godnością, odznakę która będzie nawiązywała do naszych tradycji. Tworząc projekt zależało mi aby kolorem przewodnim odznaki był kolor czarny, nawiązujący do symboliki oznaki rozpoznawczej DWOT oraz do zwyczaju malowania w okupowanej Warszawie symboli Polski Walczącej farbą smolistą przez pododdziały harcerzy i żołnierzy Armii Krajowej, której tradycje dziedziczymy i kultywujemy w DWOT.” – podkreśla twórca projektu odznaki.

Po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak zaakceptował projekt i decyzją nr 129/MON podpisaną w dniu 23 września 2020 r. wprowadził odznakę pamiątkową Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Odznaka pamiątkowa Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej jest znakiem przynależności, solidarności żołnierskiej oraz współpracy w służbie wojskowej pełnionej w DWOT. Stanowi istotną formę wyróżnienia żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej za nienaganną służbę i pracę oraz uhonorowania osób i instytucji szczególnie zasłużonych dla DWOT.

Zaprojektowana przez ppłk. Artura Sarzyńskiego odznaka jest jedyna w swoim rodzaju. Odznaka ma kształt krzyża kawalerskiego w kolorze czarnym z obramowaniem w kolorze srebrnym. W centralnej części odznaki znajduje się stylizowany wizerunek orła Ministerstwa Obrony Narodowej, symbolizujący powszechność obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Na bocznych ramionach krzyża umieszczone są litery „DW” i „OT” – skrót nazwy DWOT. Tło odznaki wypełniają symbole Polski Walczącej oparte na wieńcu laurowym.

Wyjątkowość odznaki polega również na tym że jest dwustronna, a na jej rewersie widnieje łacińska wersja motta WOT - Zawsze gotowi zawsze blisko - Semper Paratus Semper Prope. Pod nią symbol Polski Walczącej wg. wzoru Anny Smoleńskiej z 1942 r. Trzpień odznaki umieszczono na górnym ramieniu krzyża a nad nim kolejny nr odznaki. 

Prawo do otrzymania odznaki przysługuje Dowódcy DWOT, żołnierzom zawodowym, po co najmniej dwóch latach nienagannej służby w DWOT, żołnierzom terytorialnej służby wojskowej lub rezerwy za wybitne zasługi dla DWOT, byłym żołnierzom zawodowym WOT oraz weteranom i kombatantom za zasługi wniesione w kultywowanie tradycji DWOT, pracownikom resortu obrony narodowej, po przepracowaniu w DWOT co najmniej dwóch lat oraz innym osobom i instytucjom, szczególnie zasłużonym dla DWOT.

W najbliższą niedzielę, w dniu obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej, przypadającego w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, pierwszą odznakę pamiątkowa DWOT otrzyma Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła z rąk Minister Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

 

płk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Wrocławska wigilia operacji FENIKS
Wydarzenia,  Dowódca WOT,  Stańczyk,  Siły Zbrojne RP,  Współpraca,  Feniks,  Zarządzanie Kryzysowe 
Sportowe święto Terytorialsów w DWOT
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia,  Wyróżnienia,  Wydarzenia 
Operacja FENIKS: Święta w cieniu powodzi
Siły Zbrojne RP,  Feniks 
Komunikat prasowy ws. zatrzymania żołnierza
Oświadczenie,  Rzecznik prasowy