Projekt „Niezłomny” – przetrwają tylko najlepsi
24.09.2020

Projekt „Niezłomny” – przetrwają tylko najlepsi

 

Tor przeszkód, zjazd na linie z 12-metrowej wieży, przeprawa wodna, czy kilkunastokilometrowe marsze z ciężkim plecakiem. U wielkopolskich żołnierzy WOT zakończyła się właśnie pilotażowa edycja gry terenowej „Niezłomny”. Do wstępnej eliminacji podeszło ponad 50 terytorialsów.

Projekt „Niezłomny”  trwał 3 dni. Gra terenowa została przygotowana z myślą o żołnierzach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy nie boją się wyzwań i chcą sprawdzić, dokąd sięgają ich granice wytrzymałości.  Pierwszy dzień przebiegł pod znakiem wstępnej eliminacji. Każdy uczestnik musiał wykonać ćwiczenia, których jakość oceniali instruktorzy oraz odbyć marsz kondycyjny z plecakiem. Niewykonanie zadania  oznaczało jedno – powrót do domu i koniec gry. Żołnierze mogli odpocząć w nocy zaledwie 3 godziny.

Do następnego dnia przetrwała połowa zawodników. W sobotę, żołnierze zostali poddani konkurencjom i biegom.  Czas między poszczególnymi zadaniami wypełniony był ćwiczeniami i treningami z samoobrony. Uczestnicy musieli między innymi wykonać zjazd na linie z 12-metrowej wieży, pokonać tor przeszkód i w trakcie biegu recytować wiersz,  czy układać puzzle na czas z jednoczesnym odpowiadaniem na pytania instruktora tak, by nie wyjawić zbyt wielu informacji. Trudnym elementem była również przeprawa przez jezioro z użyciem liny. Przeprawa pontonowa na czas i podejmowanie tonącego  człowieka były z kolei sprawdzeniem, czy żołnierze potrafią pracować w zespole. Tego dnia nagrodą dla zwycięskiej  drużyny były dodatkowe minuty snu.

„Niezłomny” to projekt, który pomaga wyłonić spośród żołnierzy osoby o predyspozycjach dowódczych. Wiele konkurencji trzeba wykonać drużynowo, więc to naturalne, że w każdym zespole musi zostać wyłoniony lider, który będzie mobilizować zawodników. Ma to ogromne przełożenie na służbę wojskową. Wiemy już, na kogo zwrócić uwagę. Poziom tego projektu jest bardzo wysoki, ale w ten sposób promujemy  aktywność fizyczną wśród naszych żołnierzy- tłumaczy płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.   

Do konkurencji należy sumiennie się przygotować. To walka ze swoimi słabościami i pokonywanie granic. Okazuje się, że kondycja fizyczna jest bardzo ważna, ale element wiodący to psychika. Celowo nie pozwalamy uczestnikom zbyt wiele odpoczywać. Chcemy sprawdzić ich wytrzymałość psychofizyczną, czyli to, co jest najważniejsze dla żołnierza. Do mety dotrą tylko „Niezłomni” – komentuje ppor. Sylwester Zugaj, pomysłodawca projektu, instruktor WF w 12 WBOT.

Szer. Dominik Warszawski jest najmłodszym uczestnikiem gry terenowej. Postanowiłem zgłosić się do „Niezłomnego”, bo chciałem zwyczajnie sprawdzić swoje możliwości. Nie jest łatwo, ale ten projekt to dla mnie wielka przygoda. Każdy kolejny dzień zbliża mnie do przekroczenia mety. Największym przeżyciem był dla mnie zjazd na linie z wieży.

Na mecie pojawiło się 15 „Niezłomnych”, którzy ostatniego dnia, po kolejnym kilkunastokilometrowym marszu, dotarli na strzelnicę i wykonali zadanie końcowe. Oprócz tytułu „niezłomnego”, zwycięzcy otrzymali specjalnie przygotowany na tę okazję medal. Uczestnicy pilotażowej edycji programu już teraz zapowiadają, że staną ponownie na starcie w przyszłym roku, by znów poddać się próbie i zawalczyć o tytuł „Niezłomnego”.

 

ppor. Anna JASIŃSKA- PAWLIKOWSKA
12 Wielkopolska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Mistrzostwa Wojska Polskiego w Pływaniu
Szkolenia i ćwiczenia,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
II Mistrzostwa WOT w Koszykówce
Rywalizacja sportowa,  Wydarzenia 
Najlepsi biegacze WOT rywalizowali w bydgoskim Myślęcinku
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
   Niezłomny – zwyciężą najsilniejsi
Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia