Świętokrzyscy Terytorialsi przysięgali po raz pierwszy na własny sztandar
21.08.2020

Świętokrzyscy Terytorialsi przysięgali po raz pierwszy na własny sztandar

 

Była to już siedemnasta przysięga w historii świętokrzyskiej brygady OT, ale pierwsza składana na własny sztandar, który został wręczony jednostce tydzień wcześniej.

W piątek 21 sierpnia br. w Sandomierzu żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. ,,Nurt” złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość przejdzie do historii brygady jako ta, podczas której słowa roty przysięgi wojskowej były wypowiedziane po raz pierwszy w obecności sztandaru świętokrzyskiej brygady, wręczonego jednostce tydzień wcześniej.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00 na terenie koszar 102 batalionu  lekkiej piechoty. Zaprzysiężonych zostało blisko 40 żołnierzy. Przysięga wieńczyła szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które rozpoczyna służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Uroczystość poprzedziła  msza święta w intencji żołnierzy składających przysięgę, odprawiona w przykoszarowej kaplicy. Podczas uroczystości odczytany został list jaki do zaprzysiężonych żołnierzy skierował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– To szczególny dzień, który wieńczy trud szkolenia i potwierdza gotowość do pełnienia służby, to nie tylko uroczystość, ale także akt ważnego ślubowania. To publiczne, a zarazem osobiste zobowiązanie wobec Ojczyzny i Polaków. O wadze tego zobowiązania świadczą ostatnie słowa przysięgi ,,Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić” – powiedział pułkownik Grzegorz Motak, dowódca świętokrzyskiej brygady.

W marcu tego roku przez rozprzestrzenianie się koronawirusa, Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły tryb działania ze szkoleniowego na antykryzysowy. Zostały między innymi zawieszone wszystkie szkolenia i uroczystości wojskowe. Wraz ze stopniowym luzowaniem obostrzeń, zaczęto przywracać szkolenia żołnierzy. Pierwsze szkolenie podstawowe w dobie pandemii, żołnierze 10ŚBOT rozpoczęli 11 lipca, kolejne 6 sierpnia, którego zwieńczeniem była obecna uroczystość.

Wśród zaprzysiężonych żołnierzy blisko 30 proc. legitymuje się dyplomem wyższej uczelni. Nowi żołnierze to na co dzień studenci, uczniowie, pracownicy administracyjni, pedagodzy, referenci i pracownicy służb medycznych. Wśród nowych żołnierzy jest również kilkanaście kobiet. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, najliczniej  reprezentowany jest powiat kielecki oraz ostrowiecki. Nowi żołnierze zasilą  bataliony lekkiej piechoty w Sandomierzu oraz w Kielcach.

Ze względów bezpieczeństwa, żołnierze składali przysięgę w maseczkach, a na uroczystość byli zaproszeni tylko  przedstawiciele służb mundurowych: Wojska, Policji, oraz Straży Pożarnej  z Sandomierza.

Formowanie 10 Świętokrzyskiej Brygady OT rozpoczęło się w trzecim etapie budowy WOT, na początku 2018 roku. Struktura powstawała szybko, już w wrześniu zaczęły się pierwsze szkolenia, a pierwsza - historyczna przysięga świętokrzyskich Terytorialsów odbyła się 23 września 2018 r. w Kielcach. Dowódcą brygady jest płk Grzegorz Motak. Brygada liczy dzisiaj ponad 1300 żołnierzy rozmieszczonych w dwóch batalionach:  w Kielcach i Sandomierzu. Dowództwo brygady znajduje się w Kielcach.

por. Marcin Kowal
Oficer prasowy 
10 Świętokrzyska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Weekend pełen uroczystych wydarzeń- zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne cztery brygady rosną w siłę
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja