Bliźniacy w szeregach świętokrzyskiej brygady
11.07.2020

Bliźniacy w szeregach świętokrzyskiej brygady

 

W sobotę 11 lipca w szeregi 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło ponad 60 nowych ochotników z terenu województwa świętokrzyskiego. Pośród nich bracia bliźniacy Ryszard i Roman Nowakowie. Obydwaj są uczniami Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach na kierunku technik mechatronik. Na co dzień razem się uczą, a od dziś razem będą służyć w 10 Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

- Do Wojsk Obrony Terytorialnej wstąpiłem, by odnaleźć cel w życiu – powiedział szer. Roman Nowak. Możliwe, że na stałe będę chciał się związać z wojskiem – dodaje.

Wcielenie nowych ochotników w szeregi świętokrzyskich terytorialsów odbyło się na kieleckiej Bukówce. W pierwszym dniu powołania przyszli żołnierze przeszli wstępne badania lekarskie, otrzymali mundury oraz odbyli szkolenia z zasad BHP i posługiwania się bronią. Przeprowadzony został też test sprawnościowy. Szkolenie podstawowe będzie prowadzone na poligonie w Nowej Dębie. W związku z pandemią jest to pierwsze powołanie od marca tego roku, kiedy Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy.

Nowi ochotnicy przysięgę wojskową złożą 26 lipca. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej liczy obecnie 1,3 tys. żołnierzy.

Kandydaci, którzy chcą wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej, powinni zgłaszać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie.

Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki

powiązane informacje

Finał Wakacji z WOT 2023
Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Powołanie 
Kolejni oficerowie złożyli ślubowanie i dołączyli do WOT
Promocja oficerska,  Społeczne,  Zaciąg 
Zostań jednym z nas - „Wakacje z WOT”
Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Powołanie 
Przyjdź na kwalifikację wojskową - zostań Terytorialsem
Kwalifikacja wojskowa,  Zaciąg,  Powołanie