Zaprzysiężenia łódzkich terytorialsów
11.07.2020

Zaprzysiężenia łódzkich terytorialsów

Kutno i Zgierz to dwa miasta na terenie województwa łódzkiego, które dzisiaj były miejscem zaprzysiężenia kolejnych żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią uroczystości odbyły się bez obecności bliskich, tylko z udziałem żołnierzy i dowódców. 

Zaprzysiężonych zostało w sumie 100 żołnierzy - ochotników z tereniu Ziemi Łódzkiej, którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Teraz zasilą szeregi 91 batalionu lekkiej piechoty w Zgierzu i 92 batalionu w Kutnie. Wśród 100 kandydatów (w tym 12 kobiet) są uczniowie, studenci m. in. pedagogiki i wychowania fizycznego, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, prawnicy, nauczyciele, instruktorzy walk wręcz oraz położna - mają od 18 do 50 lat.

Terytorialsi co miesiąc będą powoływani na szkolenia rotacyjne, a raz w roku na dwutygodniowe szkolenia na poligonie. Ich zadaniem będzie przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik prasowy WOT

Załączniki