Przysięga w szczególnych warunkach
20.06.2020

Przysięga w szczególnych warunkach

 

Pierwsi po „odmrożeniu” systemu szkoleń, nowi żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli w piątek wojskową przysięgę w sali tradycji brygady w Szczecinie-Podjuchach. Ze względu na reżim sanitarny ich rodziny zobaczą uroczystość dzięki internetowi.

Przysięgę złożyło 23 żołnierzy ochotników, którzy przed pandemią zdążyli przejść przez badania lekarskie i psychologiczne, ale sytuacja epidemiologiczna uniemożliwiła ich wcielenie i przeszkolenie. Teraz zakończyli 16 dniowe szkolenie i złożyli uroczystą przysięgę. Przed wejściem na salę, każdy z żołnierzy miał mierzoną temperaturę i dezynfekowane ręce a między żołnierzami utrzymywano dwumetrową odległość.

Przysięgę przyjmował dowódca 14 ZBOT płk Grzegorz Kaliciak a list do żołnierzy wystosował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. „Podjęliście decyzję o wstąpieniu do Wojsk Obrony Terytorialnej, których podstawowym zadaniem jest służba lokalnej społeczności. Zarówno podczas wojny jak i w czasie pokoju, w czasach kryzysowych, w trakcie zagrożeń takich jak obecna pandemia koronawirusa, macie zawsze być gotowi do wsparcia potrzebujących - gotowi chronić życie, zdrowie i mienie tutejszej ludności” - napisał szef MON.

14 ZBOT powołana jesienią 2019 roku liczy dziś ok. 300 żołnierzy.

Marcin Górka
Rzecznik prasowy 14ZBOT

Załączniki