Lubuszanie zamienili góry na mundur – ruszyły „Ferie z WOT”

 

W skwierzyńskim batalionie lekkiej piechoty rozpoczęły się „Ferie z WOT”.  W sobotę 25 stycznia przed bramą jednostki stanęło blisko 50 ochotników. Zamiast odpoczywać w przerwie semestralnej, postanowili wykorzystać ten czas na wojskowe szkolenie i zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady OT.

Projekt „Ferie z WOT” to nie propozycja wypoczynku, a szkolenie podstawowe kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Zimowe ferie są doskonałym momentem na spełnienie marzeń o mundurze dla uczniów i studentów, którzy nie muszą rezygnować z nauki. Wśród wcielających się ochotników, większość stanowili właśnie uczniowie. Wraz z czworgiem z nich, na wstąpienie do WOT zdecydowała się ich nauczycielka z Technikum Leśnego w Rogozińcu. Oprócz młodzieży, pojawiły się też osoby z większym doświadczeniem życiowym: kierownik Lotosu, konserwator zabytków, piłkarz, pielęgniarz, fryzjerka i sokolnik.

Lubuszanie, którzy zdecydowali się zostać terytorialsami, dopełniali dziś ostatnich formalności i po raz pierwszy włożyli mundury. W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym – tzw. „szesnastce” wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Pierwszego dnia rekruci przystąpili do egzaminu z wychowania fizycznego, by sprawdzić, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening. Przyszli terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem się bronią, a także podstawą zachowania na polu walki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej, będą ewakuować rannego i pracować z mapą. Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą szkolić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.

151 batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie

151 batalion lekkiej piechoty w Skwierzynie wchodzi w skład 12 Wielkopolskiej Brygady OT. Batalionem dowodzi ppłk Artur Filipowicz. Formowanie pododdziału rozpoczęło się w grudniu 2019 roku. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotników z województwa lubuskiego będzie prowadzone na poligonie w Biedrusku, a przysięga wojskowa odbędzie się 9 lutego br. w Gorzowie Wielkopolskim. Będzie to pierwsza przysięga żołnierzy WOT na Ziemi Lubuiskiej.

kpt. Marcin MISIAK
12 Wielkopolska Brygada OT

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
36 tys. żołnierzy w szeregach Terytorialsów – WOT rośnie w siłę
Kukuła,  Kwalifikacja wojskowa,  Zaciąg,  Powołanie 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
35 tys. żołnierzy WOT w gOTowości
Kukuła,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg