Żołnierz Cyberkomponentu WOT wyróżniony
13.12.2019

Żołnierz Cyberkomponentu WOT wyróżniony

 

Kapral Krzysztof Zaborek – żołnierz Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT otrzymał z rąk ministra Tomasza Zdzikota wyróżnienie za pracę magisterską „Cyberbezpieczeństwo wobec ataków socjotechnicznych".

Pod koniec sierpnia br. resort obrony narodowej po raz pierwszy w historii ogłosił konkurs na najlepsze prace licencjackie, inżynierskie i magisterskie oraz rozprawy doktorskie z zakresu kryptologii, cyberobrony, cyberbezpieczeństwa oraz zwalczania cyberprzestępczości. Konkurs został rozstrzygnięty 12 grudnia br. Uczestnicy rywalizowali o nagrody im. Mariana Rejewskiego, matematyka i kryptologa, porucznika Armii Polskiej, który złamał kody niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Jesteśmy dumni z tego, że jedno z wyróżnień trafiło do naszego żołnierza - kpr. Krzysztofa Zaborka z Zespołu Działań Cyberprzestrzennych Wojsk Obrony Terytorialnej (ZDC WOT). Kapral Zaborek odebrał wyróżnienie z rąk ministra Tomasza Zdzikota za pracę magisterską pt. „Cyberbezpieczeństwo wobec ataków socjotechnicznych".

ZDC to nowy element w strukturze WOT. Jego formowanie ruszyło niespełna pół roku temu. Docelowa - centralna struktura ma liczyć blisko stu żołnierzy. Już w 2020 roku rozpocznie się budowa struktur regionalnych przy brygadach OT. Idea jaka przyświecała pomysłowi utworzenia Cyberkomponentu w strukturach WOT, to wykorzystanie potencjału żołnierzy OT - ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Kapral Zaborek przed wejściem w struktury ZDC WOT służył w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT. Od września służy w Cyberkomponencie WOT, równolegle bierze udział w AGRYKOLI - kursie kandydatów na oficerów dla żołnierzy OT.

Rekrutacja do Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT trwa. Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą oraz trybem rekrutacji zapraszamy na stronę: https://terytorialsi.wp.mil.pl/cyberkomponent

Biuro prasowe WOT

 

fot. Leszek Chemperek/CO MON

powiązane informacje

CyberWOT na ćwiczeniach NATO Locked Shields
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia,  Kooperacja,  Międzynarodowe 
Szkolenie Zespołu Działań Cyberprzestrzennych WOT z ECSC
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia 
Żołnierze CyberWOT w drużynie NCBC-DKWOC na Locked Shields 2022
Cyber,  Szkolenia i ćwiczenia,  Międzynarodowe