Jak kształtować sprawność fizyczną żołnierzy WOT?

 

-Służba wojskowa to zawsze gra zespołowa. Właśnie w takim kontekście musicie postrzegać Wasze sukcesy indywidualne. Za każdym z Was stoi wyjątkowy charakter - ten zaś zwykle jest atrybutem przywództwa. I taką rolę w formacji Wam określam - budujecie relacje interpersonalne, zarażajcie pasją i kształtujcie podejście do samodzielnego rozwijania sprawności fizycznej w Waszym otoczeniu – mówił dowódca WOT do uczestników gali finałowej podsumowania współzawodnictwa sportowego WOT w 2019 r.

W siedzibie dowództwa WOT odbyło się podsumowanie osiągnięć z zakresu wychowania fizycznego i sportu w jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas gali finałowej uhonorowano dziesięciu najsprawniejszych i najwszechstronniejszych żołnierzy OT, oraz wręczono puchary dla najlepszych brygad OT we współzawodnictwie sportowym w 2019 r.

Zwracając się do laureatów plebiscytu na najsprawniejszego i najwszechstronniejszego żołnierza OT, gen. dyw. Wiesław Kukuła powiedział: - Naszym celem jest zbudowanie kultury samodzielnego kształtowania sprawności fizycznej wśród wszystkich żołnierzy WOT. Forma pełnienia terytorialnej służby wojskowej nie ułatwia nam zadania. Dlatego tak ważne jest rozwijania świadomości zdrowego stylu życia i nawyku samodzielnego kształtowania sprawności fizycznej. Dzisiaj zbyt wielu żołnierzy opuszcza nasze szeregi z uwagi na nieosiągnięcie wymaganych standardów sprawności fizycznej. Zmiana tego stanu to nasz podstawowy cel. Pamiętajcie wojsko to zawsze gra zespołowa, a nie turniej umiejętności indywidualnych. Dlatego bądźcie liderami zmian, wspierajcie swoich dowódców organizując treningi w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Jeśli będziecie konsekwentni osiągniecie efekty takie jak jeden z naszych instruktorów st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, który dzięki swoim talentom przekazał pasję biegów długodystansowych tysiącom żołnierzy i cywili.  Ludzie tacy jak on są synonimem efektywnego przywództwa. Widzę te cechy również pośród Was.

St. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, prezes WKB Meta Lubliniec, odnosząc się do rosnącego z roku na rok zaangażowania żołnierzy WOT w imprezy biegowe powiedział: – W mundurowych imprezach biegowych organizowanych przez WBK Meta Lubliniec, z roku na rok bierze udział coraz więcej żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2019 roku pod względem ilości startujących Wasza formacja była na drugim miejscu, zaraz za Wojskami Lądowymi. Co warto podkreślić, coraz więcej żołnierzy WOT bierze udział w tych najbardziej wymagających konkurencjach. Nie boicie się twardych, trudnych wyzwań! Najwięcej startuje Was w tych najtrudniejszych konkurencjach jak „Maraton Komandosa” i „Setka Komandosa” .

Podczas gali uhonorowano dziesięciu najsprawniejszych i najwszechstronniejszych żołnierzy OT, którzy aby znaleźć się w finale musieli spełnić trzy kryteria. Po pierwsze, podczas sprawdzianu sprawności fizycznej w 2019 roku zdobyli największą ilość punktów, tj. wykazali się w sposób wyróżniający na tle blisko 20 tys. innych żołnierzy OT, jeśli chodzi o ilość wykonanych pompek, podciągnięć na drążku, wykonanych brzuszków, oraz czas w jakim pokonali dystans 3km. Po drugie musieli udokumentować oddziaływanie na innych żołnierzy pododdziału motywując ich do podnoszenia swojej sprawności fizycznej. Po trzecie aktywnie brali udział we współzawodnictwie sportowym.

Wyniki plebiscytu na najsprawniejszego i najwszechstronniejszego żołnierza OT:

 1. st. szer. Tadeusz WALENDYKIEWICZ – 1PBOT;
 2. szer. Janusz LIMBERGER – 4WMBOT;
 3. st. szer. Monika GARDYAS – 2LBOT;
 4. ppor. Barbara JÓŹWIAK – 5MBOT;
 5. szer. Łucja WIKTOROWICZ – 9ŁBOT;
 6. szer. Adrian WALAT – 3PBOT;
 7. szer. Przemysław WARSZAWSKI – 8KPBOT;
 8. kpr. Edyta MICHALIK – 11MBOT;
 9. st. szer. Jan KASZA – 10ŚBOT;
 10. kpr. Dariusz MALECKI – 6MBOT;

Uhonorowano też brygady OT, które zajęły trzy pierwsze miejsca we współzawodnictwie sportowym WOT w 2019 roku. Do punktowanych dyscyplin zaliczały się konkurencje zespołowe: piłka siatkowa; biegi przełajowe; futsal; biegi na orientację; pływanie, a także ocena i frekwencja ze sprawdzianu sprawności fizycznej.

Wyniki współzawodnictwa sportowego WOT za 2019 rok:

 1. 2LBOT – 255 pkt, puchar odebrał dowódca 2LBOT płk Tadeusz Nastarowicz
 2. 1PBOT – 232 pkt, puchar odebrał dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski
 3. 4WMBOT – 225 pkt, puchar odebrał zastępca dowódcy brygady ppłk Sławomir Bukacki

Gala podsumowująca współzawodnictwo sportowe w 2019 roku odbyła się w dniach 28-29 listopada br. w ramach szkolenia etatowych instruktorów i wykładowców wychowania fizycznego brygad OT i centrów szkolenia.

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik WOT

Załączniki

powiązane informacje

Zapraszamy na WOTgames – rodzinne pikniki sportowe w całej Polsce
Społeczne,  Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Terytorialsi w finale gali Mistrzostw Wojska Polskiego w MMA
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
Lekka piechota najlepsza w maratonie
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia 
III Przełajowy Bieg Terytorialsa - podsumowanie klasyfikacji
Rywalizacja sportowa,  Zdrowy styl życia