Pierwsze zapoznania kandydatów na Terytorialsów w woj. opolskim
25.10.2019

Pierwsze zapoznania kandydatów na Terytorialsów w woj. opolskim

 

 

W województwie opolskim trwają pierwsze rekrutacje
do Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponad 50 kandydatów na żołnierzy OT  (Obrony Terytorialnej)
wzięło już udział w zapoznaniu na terenie brzeskiego batalionu
13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

 

Brzeski batalion tylko tymczasowo został podporządkowany pod istniejącą już 13 Śląską BOT. Docelowo pododdział wejdzie w struktury nowo planowanej tam brygady.

Podczas tak zwanego zapoznania, dowódca 171. batalionu w Brzegu podpułkownik Piotr Majewski opisuje krok po kroku jak między innymi wygląda 16. dniowe szkolenie, które kończy się „pętlą taktyczną”, czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności.

Zapoznanie to jeden z kroków na drodze do wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Co warto podkreślić, jest ono prowadzone tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie.

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku  od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” powinien najpierw zgłosić się do Wojskowej Komisji Uzupełnień.

Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa, w trakcie zapoznania mogą zaznajomić się z wyposażeniem żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej oraz z obiektami na jakich będą mieli okazję ćwiczyć podczas szkolenia. Oprócz karabinku MSBS Grot największym zainteresowaniem cieszy się noktowizja oraz kamizelki kuloodporne.

Jak podkreślił podczas zapoznania podpułkownik Piotr Majewski, Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno on jak i jego podwładni zrobią wszystko by „terytorialsom” przekazać swoją wiedzę i doświadczenie oraz wydobyć z nich to co najlepsze.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w 2018 roku. Obecnie w 13. ŚBOT służy ponad 600. „terytorialsów”. Ich misją po trzyletnim szkoleniu będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju  to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.  W czasie wojny żołnierze Obrony terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będą siłę wiodącą.

Monika Ligejka

tel. 533 717 067

rzecznik prasowy

  1. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

Załączniki

powiązane informacje

Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
36 tys. żołnierzy w szeregach Terytorialsów – WOT rośnie w siłę
Kukuła,  Kwalifikacja wojskowa,  Zaciąg,  Powołanie 
Ruszają Ferie z WOT
Kwalifikacja wojskowa,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg,  Lokalne,  Powołanie,  Szkolenie w SRO 
35 tys. żołnierzy WOT w gOTowości
Kukuła,  Społeczne,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zaciąg