Podwójne święto wielkopolskich terytorialsów
14.10.2019

Podwójne święto wielkopolskich terytorialsów

 

 

Wręczenie proporców rozpoznawczych i przysięga kolejnych żołnierzy w Lesznie. Tak wyglądała sobota w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Bramy jednostki wojskowej znów otworzyły się dla mieszkańców Leszna i rodzin przysięgających żołnierzy.

 

Tym razem kandydaci na Terytorialsów wypowiadali słowa roty w niecodziennych okolicznościach.  Tuż przed ich zaprzysiężeniem,  dowódca 12 WBOT oraz dowódcy 124 i 125 batalionu lekkiej piechoty oficjalnie otrzymali proporce. Są to symbole rozpoznawcze jednostek wojskowych i pododdziałów.  

Wielkopolska brygada wzbogaciła się o kolejnych żołnierzy

Jeszcze parę dni temu mówiło się o nich „rekruci”. Od teraz są już żołnierzami OT. Na placu jednostki w Lesznie  przysięgę Ojczyźnie złożyło 63 żołnierzy (w tym 13 kobiet). Wśród nich pielęgniarka, geolog-geodeta, wokalista reggae, prezes firmy, podróżnik po Bliskim Wschodzie, studentka arabistyki czy kolekcjoner mundurów.  Żołnierze zostali powołani do służby 27. września i musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe. Każdy dzień  składał się            z ćwiczeń, które trwały 12 godzin.  Nowo wcieleni „Terytorialsi” zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii. Aby przystąpić do przysięgi,  musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”. To tak naprawdę dopiero początek ich drogi. Przed nimi dalsze szkolenia rotacyjne, a te odbywają się głównie w weekendy, czyli dni wolne od pracy. Warto przypomnieć, że aby osiągnąć pełną gotowość, żołnierz OT musi się szkolić trzy lata.  Nowi „Terytorialsi” od tej chwili będą szkolić się dalej w swoich batalionach, tzn. w 124 batalionie lekkiej piechoty w Śremie oraz 125 blp w Lesznie.

***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 1300 żołnierzy.  W skali kraju WOT liczy już ponad 23 tys. żołnierzy. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

 

 

FOTO: DWOT

ppor . Anna JASIŃSKA
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
tel. 514 791 310
mail: jasinska8256@portal.ron.mil.pl
“Zawsze gotowi, zawsze blisko”

Załączniki

powiązane informacje

Weekend pełen uroczystych wydarzeń- zapowiedź
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne cztery brygady rosną w siłę
Przysięgi,  Wydarzenia 
Kolejne przysięgi Terytorialsów już w ten weekend - zapowiedź
Wydarzenia,  Przysięgi,  Tradycja