Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk Przemysław OWCZAREK
27.09.2019

Dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk Przemysław OWCZAREK

 

27 września br. decyzją Ministra Obrony Narodowej płk Przemysław Owczarek został wyznaczony na Dowódcę 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Urodził się 20 maja 1971 r. w BIAŁOGARDZIE (województwo zachodniopomorskie). Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, którą rozpoczął w 1991 roku.

Po ukończeniu szkoły oficerskiej rozpoczął służbę w 11 pułku przeciwlotniczym w BOLESŁAWCU na stanowisku dowódcy plutonu ogniowego zestawu rakiet przeciwlotniczych KUB.

Od 1997 roku dalszą służbę pełnił w 11 Brygadzie Zmechanizowanej w ŻARACH, kolejno na stanowiskach dowódcy baterii przeciwlotniczej oraz szefa sztabu dywizjonu przeciwlotniczego.

Od roku 2000 roku rozpoczął służbę w 4 pułku przeciwlotniczym w CZERWIEŃSKU gdzie zajmował kolejne stanowiska dowódcze i sztabowe. W pułku służbę pełnił przez 13 lat.

Wraz z 4 pułkiem przeciwlotniczym, który jako jedna z pierwszych jednostek weszła w skład sił NATO był poddany kontrolom międzynarodowym : w 2001 i 2006 roku.

W roku 2012 pułkownik Owczarek dowodził jedną z czterech grup bojowych w ramach dyżurów bojowych w ramach wzmocnienia Obrony Powietrznej podczas EURO 2012.

W grudniu 2012 roku, w ramach ćwiczenia ANAKONDA-12, dowodził dywizjonem wykonującym strzelania bojowe z przeciwlotniczych zestawów rakietowych OSA.

Od 2013 roku pełnił służbę w Ministerstwie Obrony Narodowej. a od 2015 wraz z rodziną zamieszkał w Warszawie.

Od 2018 roku pełni służbę w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, obecnie przyjmuje dowodzenie 6 Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej w Warszawie.

płk Przemysław Owczarek od ponad 25 lat jest mężem Danuty, posiada dwójkę dzieci: córka jest studentką Uniwersytetu Ekonomicznego, syn uczniem Technikum Informatycznego.

Jest magistrem fizyki, międzynarodowym sędzią szachowym oraz miłośnikiem literatury.

 

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik Prasowy

powiązane informacje