Wystąpienie Prezydenta podczas przysięgi 13ŚBOT
21.08.2019

Wystąpienie Prezydenta podczas przysięgi 13ŚBOT

 

Wielce Szanowna Czcigodna Pani Kapitan,
Szanowny Panie Ministrze Obrony Narodowej,
Szanowni Państwo Ministrowie,
Szanowny Panie Marszałku,
Szanowny Panie Wojewodo,
Szanowny Panie Prezydencie Miasta,
Szanowni Panowie Generałowie,
Czcigodni Księża Kapelani,
Ekscelencje Biskupi,
Wszyscy Dostojni Przybyli Goście,
ale przede wszystkim
Drodzy Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej,
Najbliżsi Żołnierzy
Szanowni Drodzy Mieszkańcy Katowic, Mieszkańcy Nikiszowca
Wszyscy Zebrani i Wszyscy Widzowie!

 

Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę niezwykłą, nie waham się użyć tego słowa, dzisiejszą uroczystość. Dziękuję Panu Ministrowi Obrony Narodowej za wszystkie podjęte decyzje tak bardzo ważne dla Waszej brygady. Ale dziękuję przede wszystkim Wam żołnierze obrony terytorialnej za Waszą niezwykłą gotowość do tego, żeby poświęcić swój czas na to, by przygotować się do tego, by bronić ojczyzny i by służyć. To są dwa podstawowe zadania, które stoją przed żołnierzami obrony terytorialnej. Bardzo Wam dziękuję za to poświęcenie i bardzo Wam dziękuję za tę gotowość.

 

Muszę Wam powiedzieć o tym, co słyszę od najwyższych dowódców Wojska Polskiego, którzy kilkakrotnie już, na czele z szefem Sztabu Generalnego, w superlatywach mówili do mnie o Waszej służbie. O służbie żołnierzy Waszej brygady, ale także innych brygad obrony terytorialnej. O tym niezwykłym duchu, który panuje w Waszych jednostkach, patriotyzmu, poświęcenia, oddania, pełnej gotowości, bezinteresowności, tego, co tak niezwykle ważne i co jest też niezwykłym społecznym przykładem, w szczególności dla młodzieży.

 

Jestem Wam ogromnie wdzięczny za tę postawę. Chcę, żebyście przyjęli moje wyrazy najwyższego szacunku, nie tylko jako Prezydenta Rzeczypospolitej, jako człowieka, Polaka, lecz także jako najwyższego zwierzchnika Polskich Sił Zbrojnych, których jesteście bardzo ważnym elementem. Jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii poprzez stworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych, poprzez napływ Was jako ochotników do tego, by służyć ojczyźnie. Ogromna jest w tym wartość.

 

Cieszę się, że panowie generałowie zdecydowali w porozumieniu z władzami miejskimi, że ta uroczystość odbywa się właśnie tutaj. Dla Was, dla 13. Śląskiej Brygady, to miejsce, Nikiszowiec, to historyczne osiedle. Ma niezwykłą moc. To stąd chłopcy szli do powstania, to tutaj także toczyły się walki, ale to także fakt, że wśród Was są żołnierze, którzy mieszkają na tym osiedlu, którzy tutaj żyją, na których dzisiaj patrzą z okien ich sąsiedzi, którym serdecznie się kłaniam.

 

To jest właśnie niezwykła wartość Wojsk Obrony Terytorialnej, że jesteście stąd, że jesteście ze Śląska, że jesteście z Katowic, że jesteście z innych miast, że jesteście z ziemi cieszyńskiej, że kiedy będzie potrzeba, kiedy trzeba będzie pomagać przy różnych klęskach żywiołowych, kiedy trzeba będzie pomóc choćby wojskom operacyjnym w ich działaniach, będziecie się tam gdzieś mogli uśmiechnąć i powiedzieć: ja sem stela. Tu mnie znają. Ja tu znam każdy zakątek, ja was zaprowadzę; nic się nie martwcie, my wam pomożemy.

 

To jest właśnie niezwykle ważne i niezwykle pożyteczne Wasze zadanie. To już się sprawdziło, już tak było w czasie różnego rodzaju ćwiczeń, że żołnierze obrony terytorialnej jako ludzie miejscowi umieli pomóc żołnierzom wojsk operacyjnych w pozyskaniu różnych informacji, w możliwości skorzystania z różnych nieprzewidzianych wcześniej możliwości rozlokowania się, skorzystania z pomocy zwykłych ludzi, choćby po to, żeby nabrać wody czy wykonać różne czynności. To jest wielka wartość, że jesteście ludźmi miejscowymi, którzy garną się do tego, żeby służyć Rzeczypospolitej. To jest ogromnie ważne.
 

Jest wielką wartością także to, że, jak wspomniałem, jesteście ochotnikami i dla służby ojczyźnie, żeby się do niej przygotować i żeby być do niej dobrze wyszkolonym, poświęcacie prywatny czas. Chcę za to podziękować nie tylko Wam, ale chcę podziękować także Waszym rodzinom, bo wielu spośród Państwa, Pań i Panów, ma rodziny, ma dzieci, i ten czas poświęcony służbie ojczyźnie, że możemy się przygotować, czy to do udzielenia pomocy w razie klęsk żywiołowych, do służenia, do różnych zadań o charakterze operacyjnym, to jest czas odebrany najbliższym, to jest czas, który przecież rodzina także zdecydowała, że zostanie poświęcony Polsce. Ogromnie za to wszystkim Państwu dziękuję. I gratuluję . Gratuluję przysięgi, gratuluję ogromnej dumy.

 

Chcę bardzo mocno podkreślić to, co już dzisiaj zostało wspomniane. Pięknie żołnierze obrony terytorialnej sprawdzili się w czasie ostatnich powodzi, kiedy było zagrożenie, kiedy stanęliście Państwo w pierwszej kolejności, po to żeby udzielić pomocy, po to żeby zabezpieczyć mienie, życie, zdrowie ludzkie. To właśnie pokazało, jak bardzo potrzebne i sensowne jest istnienie wojsk terytorialnych. I co to za ludzie w Wojskach Obrony Terytorialnej służą. To było niezwykłe. Pewnie się domyślacie, ja też mam przyjaciół w Wojskach Obrony Terytorialnej, a dokładnie w większości w brygadzie małopolskiej, i dostawałem od nich zdjęcia. Przesyłali mi MMS-ami na telefon komórkowy swoje zdjęcia w czasie służby na wałach powodziowych w różnych miejscach w Małopolsce i na Podkarpaciu. I to jest właśnie to. Za to także ogromnie Wam dziękuję.

 

Nie mam żadnych wątpliwości, że jesteście i będziecie doskonale przygotowani, gotowi w momencie, gdyby, co mam nadzieję, nigdy się nie zdarzy, trzeba było stanąć do obrony ojczyzny. Jesteście krwią z naszej krwi, jesteście najwspanialszą częścią naszego narodu. Za to z całego serca Wam dziękuję. Podtrzymujcie Waszą, Wojsk Obrony Terytorialnej, niezwykle ważną tradycję odniesienia się do Armii Krajowej, do gotowości tamtych ludzi, którzy w części przecież byli cywilami, do tego, żeby stanąć z bronią w ręku i walczyć w obronie, ale wtedy przede wszystkim o odzyskanie ojczyzny.

 

Ogromnie Wam też gratuluję tradycji 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, tradycji powstania śląskiego i powstańców śląskich. Tradycji wspaniałej, niezwykłej, tradycji właśnie stąd, z tej ziemi, z Waszym bohaterem Tadeuszem Puszczykowskim.

To jest niezwykle ważne i to jest ogromna wartość, którą także i on dostrzegał. Wartość, która tkwi w wykonywaniu różnego rodzaju zadań, które są potrzebne na wypadek konfliktu zbrojnego.

 

Jak doskonale wiecie, w skład jego grupy oczywiście wchodzili doświadczeni żołnierze, ale przede wszystkim wchodzili chłopcy stąd. Ze Śląska, miejscowi, którzy byli potrzebni do wykonywania zadań, których rolę on tak niezwykle doceniał, a była to rola niebagatelna. Jak podają przekazy historyczne, to właśnie ich działalność, ich walka, zadania o charakterze także dywersyjnym, które oni wykonali, stanowiły jeden z fundamentów tamtego zwycięstwa, które ostatecznie dokonało się w wyniku trzeciego powstania śląskiego i dzięki któremu wielka część Górnego Śląska znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Podtrzymujcie tę tradycję. To jest Wasze wielkie zadanie, żeby tej tradycji strzec. Wyrastajcie w niej i przekazujcie ją następnym pokoleniom żołnierzy.


Cześć i chwała Bohaterom. Niech żyje Polska! 

 

Źródło: http://bitly.pl/G3wao

Załączniki

powiązane informacje

Zapowiedź: Blisko 380 Terytorialsów złoży przysięgę w ten weekend
Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Weekend 13 przysiąg wojskowych w WOT
Akredytacje,  Przysięgi,  Wydarzenia 
Podlascy Terytorialsi zaprzysiężeni w Kolnie
Przysięgi,  Wydarzenia