Przysięgi - maj 2019

O godz. 12.00 w Morągu, w Parku Miejskim ślubowanie na sztandar wojskowy złożyło 60  żołnierzy 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT (4WMBOT). Wśród zaprzysiężonych byli m.in. przedstawiciele handlowi, księgowi, operatorzy maszyn, magazynierzy, a także osoby które mają własna działalność gospodarczą. Nowi żołnierze 4WMBOT to na co dzień mieszkańcy m.in. Morąga, Lubawy, Zalewa, Bartoszyc, Ostródy, Iławy, Wielbarka, Dobrego Miasta i Giżycka.

 

Również w południe w Grójcu na terenie jednostki wojskowej przysięgę wojskową złożyło blisko 60 żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady OT. Wśród przysięgających było 14 kobiet, większość żołnierzy to uczniowie szkół technicznych i szkoły samochodowej z Radomia.

 

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych i najbardziej podniosłych wydarzeń w życiu każdego żołnierza. Jest to nie tylko uroczystość i nie tylko słowa Roty. Przede wszystkim jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz najwyższego zobowiązania wobec Ojczyzny i Narodu Polskiego. Dumnie nosząc mundur z biało – czerwoną flagą, żołnierze zobowiązują się do godnego reprezentowania wartości oraz ideałów, o które walczyły kolejne pokolenia Polaków. Przysięgi wojskowe są jednym z symboli narodowych, które przez całe tysiąclecia towarzyszyły polskiemu żołnierzowi. W jej treści kryją się bliskie każdemu Polakowi wartości, takie jak obowiązek oraz dyscyplina. To one nadają sens żołnierskiej służbie, uczą odpowiedzialności, zaszczepiają w umyśle i sercu pamięć spraw najważniejszych, nadrzędnych: racji państwa i miłości do Ojczyzny.

 

Miniony weekend dla żołnierzy WOT był również bardzo aktywny szkoleniowo. Na terenie dwunastu województw, w trzynastu brygadach obrony terytorialnej szkoliło się ponad 8 tys. żołnierzy WOT.

Foto: DWOT

ppłk Marek PIETRZAK
Rzecznik WOT

powiązane informacje

Zapowiedź: Blisko 380 Terytorialsów złoży przysięgę w ten weekend
Przysięgi,  Lokalne,  Wydarzenia 
Działania WOT w 2022 roku
#SilneWsparcie,  SP Sonda,  Agrykola,  Szkolenia i ćwiczenia,  Zarządzanie Kryzysowe,  Zaciąg,  Przysięgi,  Lokalne,  Międzynarodowe,  Ukraina,  Zdrowy styl życia,  Uchodźcy,  CSWOT,  Niezawodna pomoc,  Kwalifikacja wojskowa,  Społeczne,  Tradycja,  Sprzęt i uzbrojenie,  Powołanie 
Weekend 13 przysiąg wojskowych w WOT
Akredytacje,  Przysięgi,  Wydarzenia 
Podlascy Terytorialsi zaprzysiężeni w Kolnie
Przysięgi,  Wydarzenia